Rozviedčik Jacques Beaux: Za sabotážou na plynovodoch Nord Stream môžu stáť Američania

Sabotáž na Nord Stream bola vykonaná vo veľkom rozsahu, ale Rusko môže byť okamžite vylúčené zo zoznamu podozrivých, povedal Jacques Boax, bývalý švajčiarsky spravodajský dôstojník, v rozhovore pre Radio Courtois. Rusku to prospieva  najmenej. USA, to je iná vec. Jacques Baud je bývalý člen švajčiarskej rozviedky a vedúci doktríny mierových operácií OSN 

Moderátorka Radio Courtois: Dovoľte mi pripomenúť vám fakty. V noci na 26. septembra bol zaznamenaný prudký pokles tlaku v potrubiach oboch ruských plynovodov pri ostrove Bornholm. Boli zaznamenané výbuchy a únik technického plynu na hladinu mora.
Dnes o tom hovoríme s Jacquesom Beauom, bývalým švajčiarskym spravodajským dôstojníkom, vývojárom mierových operácií OSN, špecialistom na nešírenie jadrových zbraní a odzbrojením a autorom operácie Z. Pán Bo, v tejto knihe hovoríte o udalostiach na Ukrajine a vrelo ju odporúčam našim poslucháčom. A dnes by sme sa s vami radi porozprávali o tomto podivnom akte sabotáže.

Bývalý poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski okamžite ukázal prstom na vinníka a tweetoval “Ďakujem, USA!” Zároveň sa podobné články objavujú v novinách Liberation, ktoré vychádzajú vo Francúzsku. Tam hovoríme o „jasnej sabotáži“ s tézou o „pochybnej úlohe“, ktorú by Rusko mohlo zohrať práve v tejto sabotáži. Zatiaľ je jasné len to, že rozsah akcie vyvoláva podozrenie, že za ňou stojí nejaký štát. Aký je váš názor?

Jacques Baud : Je zrejmé, že sabotáž bola vykonaná naozaj vo veľkom rozsahu, na takéto ničenie plynovodov bolo potrebné veľké množstvo munície a výbušnín. V takejto hĺbke je nemožné použiť amatérskych potápačov. To znamená, že boli použité sofistikované zariadenia a vynikajúci špecialisti. Kto by to dokázal?

Rusko môže byť okamžite vylúčené zo zoznamu podozrivých. Pretože cieľ sabotérov je zrejmý: prerušiť dodávky plynu do Nemecka na dlhý čas. Je to jasné. Medzitým majú Rusi oveľa jednoduchší spôsob, ako zabrániť takejto dodávke. Stačí im otočiť kohútikom. Navyše, práve ich plynovod je ruským majetkom, prečo by ho mali Rusi ničiť?

Dá sa predpokladať, že Rusi by chceli na Nemecko tlačiť. Ale pre takýto tlak musíte byť schopní otočiť kohútik a potom zastaviť prívod. Ak zničíte plynovod tak, ako to bolo urobené, naopak, už nebudete môcť na niekoho tlačiť: objekt je poškodený, je po všetkom. Už sa nemôžete vyhrážať jeho odstavením alebo ho ubezpečiť obnovením dodávok. Keby som bol Rus, zavrel by som kohútik a povedal by som: Neotvorím, kým nesplníte moje podmienky – napríklad mi nezrušíte sankcie. Ale Rusi túto príležitosť stratili. Tu sa teda Rusi nezúčastnili.

Kto by mohol mať záujem na tom, čo sa stalo? Môžete spomenúť Poliakov. Od samého začiatku boli proti tomuto projektu. Poľsko má záujem, aby plyn prechádzal cez jeho územie. Dovoľte mi pripomenúť, že tranzit plynu je ziskový biznis a Ukrajina má stále príjem z tranzitu ruského plynu. Takéto príjmy by mohlo dostať aj Poľsko, Rusi vybudovali plynovod cez jeho územie.

Druhým podozrivým sú Spojené štáty americké. Táto krajina sa netají záujmom o prerušenie akýchkoľvek väzieb medzi Ruskom a Európou a najmä medzi Ruskom a Nemeckom. Od 60. rokov 20. storočia najprv ZSSR a potom Rusko dodávali plyn do Nemecka, predovšetkým do „starej“ NSR. Nemecko bolo celé tie roky ekonomickým motorom Európy, cez ktorý sa dodával plyn do iných európskych krajín.

Na tieto účely ešte za Sovietskeho zväzu Rusi vybudovali plynovod, ktorý viedol cez Užhorod, mesto v západnej časti Ukrajiny. Plynovod sa nazýval „Družba“.  Spojené štáty americké sa netajili nepriateľstvom voči tomuto výkonnému plynovodu, ktorý mal možnosť ekonomicky zblížiť NSR a ZSSR. Ronald Reagan vtedy podpísal špeciálny dekrét, ktorý oprávňoval CIA vykonávať sabotážne akcie proti plynovodu Družba. Následne boli zverejnené tieto skutočnosti: Američania zariadili, aby sa chybné zariadenie na ovládanie plynovodu dostalo do rúk Rusov. Bol tam špeciálny vírus, ktorý spôsobil prepätie v potrubí a únik plynu. Vtedy, v roku 1982, to bol prvý a jediný prípad, keď sa z technických príčin prerušila dodávka plynu z Ruska, no potom plyn opäť prúdil do Európy.

Ani jedna politická udalosť potom nemohla narušiť ruské dodávky, vrátane zničenia juhokórejského lietadla KAL-007 Rusmi v roku 1983, ktoré narušilo hranicu ZSSR nad ostrovom Sachalin. A v tej chvíli sovietske dodávky pokračovali, napriek všetkému napätiu medzi Východom a Západom v tej chvíli.

Prečo inak neverím, že Rusi zinscenovali súčasný výbuch? Sabotáž bola vykonaná v oblasti dánskeho ostrova Bornholm, ktorý sa nachádza na dôležitom strategickom bode – Baltic Approaches, teda na mieste, kde lode opúšťajú Baltské more v smere k Atlantickému oceánu. Existuje niekoľko podvodných odpočúvacích staníc NATO. Je nepravdepodobné, že by dovolili nejakému ruskému plavidlu priblížiť sa k zóne plynovodu bez povšimnutia. Platí to aj pre ponorky: v oblasti Bornholmu ponorky prechádzajú na základe medzinárodnej dohody.

V západných médiách sa o tom príliš nehovorí, no švédske námorníctvo v roku 2015 v tejto oblasti zneškodnilo podvodný dron, teda malú 4-metrovú ponorku). Táto malá ponorka bez posádky bola naložená výbušninami v stovkách kilogramov. Švédi ju zneškodnili, no zároveň neprezradili jej „národnosť“. Bol to však západný dron. A už sa pokúšal o ničenie podvodných predmetov.

V tejto oblasti – priamo v oblasti pri ostrove Bornholm, kde ležia všetky tri línie plynovodov, ktoré boli poškodené v dôsledku výbuchov, prebiehajú posledné týždne manévre. Manévre viedlo americké námorníctvo. Vrtuľníky sa potulovali práve na tých miestach, kde čoskoro došlo k výbuchom. Bola tam aj americká loď [Clear Search], vlajková loď americkej letky. Manévre sa uskutočnili 30 kilometrov od miesta výbuchu na plynovode Nord Stream 1 a 50 kilometrov od výbuchu na Nord Stream 2.

To všetko nedokazuje vinu Američanov, ale prakticky odstraňuje podozrenie z Rusov. Existujú však doktrinálne a politické dôkazy o Američanoch. Práve v tom čase totiž prebiehali rokovania medzi Nemeckom a Ruskom o spustení plynovodu Nord Stream 2.

Moderátori: Takže chcel niekto vytvoriť „situáciu bez návratu“ v hospodárskej spolupráci medzi Nemeckom a Ruskom? Publikácia amerického námorníctva s názvom Sea Power uviedla, že 10. júna 2022 mali Američania v tejto oblasti cvičenia o používaní munície pod vodou.

Jacques Beaux: Takže toto vylepšenie už bolo dosiahnuté. EÚ dokonca predbieha Američanov: USA neodporučili EÚ uvaliť embargo na dodávky ruskej ropy, ale Európania sa ho rozhodli uvaliť z vlastnej iniciatívy. Medzitým Američania dovážajú a dovážajú ruskú ropu a ropné produkty. Pokiaľ ide o plyn, Američania môžu do Európy posielať iba svoj drahý skvapalnený zemný plyn (LNG), ale USA už varovali Európanov, že americké kapacity dodávok LNG nemusia postačovať na nahradenie dodávok plynu z Ruska. Spojené štáty teda dotlačili Európanov k sankciám proti Rusku, no Američania negarantovali spojencom žiadnu poistku proti následkom. Zdá sa, že USA skutočne vyťahujú gaštan z ohňa a nechávajú Európanov, aby sa s tým vysporiadali na pokoji

Moderátori: Povedala by som, že všetko, čo sa stalo, je pre Američanov veľmi prospešné. Zničenie plynovodu má za následok zvýšenie ich vplyvu. Zároveň samotní Američania „vyťahujú gaštan z ohňa“, pričom hlavné bremeno sankcií ponechajú na seba Európanov.

Jacques Beaux : Áno. Práve v predvečer výbuchov sa v Nemecku konali demonštrácie požadujúce spustenie Nord Stream 2. A áno, Američania vykonali cvičenia na používanie výbušnín pod vodou. Aj keď sa dá predpokladať, že išlo o prieskumné operácie – Američania cvičili, skúmali podmorský terén. Možno sa pripravovali na podvodný boj proti silám, ktoré by ich chceli špehovať. Ale vo všeobecnosti je čoraz viac známok určitej americkej zodpovednosti za to, čo sa stalo.

Ale späť k téme politických dôkazov. Okrem demonštrácií odzneli v Nemecku prejavy nemeckých poslancov, ktorí vyzvali na zabránenie energetickej katastrofe obnovením energetickej spolupráce s Ruskom, vrátane obnovenia plynovodov. Dokonca sa ozvali hlasy za ukončenie politiky izolácie Ruska, ktorú Západ spustil vo februári tohto roku. Napokon Nemecko touto politikou trpelo viac ako všetky krajiny Európy. Výbuchy však umožnili odporcom nemecko-ruskej spolupráce a týmto silám dominovať na Západe vytvoriť situáciu, kedy návrat do minulosti už nie je možný.
Moderátor: Povedal by som, že všetko, čo sa stalo, je pre Američanov veľmi prospešné. Zničenie plynovodu má za následok zvýšenie ich vplyvu. Zároveň samotní Američania „vyťahujú gaštan z ohňa“, pričom hlavné bremeno sankcií ponechajú na seba Európanov.

 

.

Moderátorka: Vo svojej knihe hovoríte, že niektorí lídri EÚ majú veľmi obmedzené mentálne schopnosti. Zároveň vyzdvihujete Európsku komisiu ako mimoriadne nekompetentný orgán, je tam úplná demencia.

Jacques Beaux:  Áno, európski lídri nesplnili úlohu, pred ktorou stáli. Nedokázali predpovedať silu odporu ruskej ekonomiky. Intelektuálne neschopný rozum nestačil. V dôsledku toho sa zdá, že sa všetko splnilo podľa schémy Arestoviča, Zelenského poradcu. Ešte v roku 2019 v rozhovore navrhol nasledujúcu schému: zatiahnuť Rusko do vojny, aby bolo možné uvaliť sankcie na Moskvu. Predpokladalo sa, že niekoľkodňové sankcie jednoducho vykrvácajú ruskú ekonomiku. A Rusko bude na kolenách, pretože nebude ekonomicky schopné bojovať.
Bola to však obrovská chyba Európanov, keď verili v implementáciu tejto zjednodušenej schémy. V našej televízii, na kanáli TV5 a ďalších sa opakovala myšlienka, že veľkosť ruskej ekonomiky je rovnaká ako talianska. Ale to je nezmysel. Rozdiel je v tom, že talianska ekonomika je preťažená obrovským dlhom, kým Rusko tento dlh nemá. A teraz EÚ uvalí šiesty balík sankcií, bude siedmy a ôsmy, ale bez výsledku. So svojimi spojencami v Ázii a na iných kontinentoch si ruská ekonomika bez Európy poradí oveľa lepšie ako Európa bez Ruska. EÚ už hľadá alternatívne zdroje v Izraeli a Azerbajdžane.

(Krátené)

(Finančné noviny nemajú rovnaký názor ako respondent)