Čo týždeň dal: nový variant koronavírusu

NEW YORK – V tomto týždni hýbali trhom správy o novom variante koronavírusu a taktiež investormi očakávané dáta o inflácii v USA.

Pozornosť investorov sa bude v budúcom týždni upierať na zasadnutie Federálneho rezervného systému, ktoré by malo podľa očakávaní priniesť informácie o tempe znižovania nákupu aktív a prípadnom zvyšovaní úrokových sadzieb.

V pondelok index S&P 500 vzrástol o 1,15 %, čím vymazal minulotýždňové straty, zatiaľ čo si technologický index Nasdaq 100 pripísal 0,93 %. Nálada na trhoch bola v pondelok pokojnejšia, keď investori poukázali na dobré správy z Južnej Afriky, ktoré ukázali, že nemocnice nie sú preplnené najnovšou vlnou prípadov Covid. Index volatility Cboe však zostal zvýšený. Hlavný lekársky poradca amerického prezidenta Joe Bidena sa vyjadril, že počiatočné údaje z Južnej Afriky sú trochu povzbudivé, pokiaľ ide o závažnosť ochorenia. Zároveň však varoval, že je príliš skoro na to, aby to bolo definitívne. Index Stoxx Europe 600 si pripísal 1,3 %, zatiaľ čo akcie v Japonsku, Číne a Hongkongu klesli. Dolárové dlhopisy Evergrande prudko klesli a akcie oslabili o 20 % na rekordné minimum po tom, čo sa firma priblížila k reštrukturalizácii dlhu. Čína tiež znížila množstvo hotovosti, ktorú musí väčšina bánk držať v rezerve, čím sa snaží čeliť hospodárskemu spomaleniu krokom, ktorý jej centrálnu banku stavia na inú politickú cestu ako jej náprotivky z iných krajín.

V utorok zaznamenali akciové trhy výrazné zisky. Pričom technologické akcie, ktoré viedli minulotýždňový pokles, zahájili rastové tempo. Index Nasdaq 100 vzrástol o 3 %, ETF, ktoré sleduje nové verejné spoločnosti, vzrástlo o 5 % a malé spoločnosti o 2 %. Index S&P 500 vymazal všetky straty, ktoré utrpel po jastrabom sklone Jeromea Powella pred týždňom a bol len 0,3 % pod svojim posledným uzavretím predtým, ako omikronový variant otriasol trhmi. Index volatility Cboe klesol o päť bodov na 22 bodov. Dolár klesol a ropa v New Yorku vzrástla nad 71 dolárov za barel. Rizikové aktíva sa tento týždeň zotavujú po tom, čo počiatočné údaje ukázali, že prudký nárast počtu omikrónových prípadov nezahltilo nemocnice. K rastu na akciových trhoch dopomohla aj správa, že Čína pristúpila k rozšíreniu podpory pre ekonomiku. Obchodný deficit USA sa znížil, zatiaľ čo produktivita v treťom štvrťroku klesla. K hospodárskej expanzii eurozóny prispela súkromná spotreba. Ceny domov v Spojenom kráľovstve dosiahli historické maximum. A čínsky export rástol rýchlejšie, než sa očakávalo a zaznamenal rekordný vonkajší dopyt. Akciové trhy však môžu byť stále v očakávaní ďalších turbulencií v dôsledku nových obmedzení na zastavenie šírenia omikrónového variantu a opätovného narastajúceho geopolitického napätia.

Americké akcie v stredu vzrástli, pričom index S&P 500 si zabezpečil najväčšiu trojdňovú rally v tomto roku. Referenčný index získal 0,3 % a Nasdaq 100 pridal 0,4 %, keďže sa akciový trh stále viezol na vlne optimizmu po tom, čo spoločnosti Pfizer Inc. a BioNTech SE uviedli, že skoré laboratórne štúdie ukázali, že tretia dávka ich vakcíny proti Covid-19 neutralizuje účinky nového variantu. Akcie z cestovného ruchu počas dňa vzrástli na čele s leteckými spoločnosťami vrátane American Airlines Group Inc., Delta Air Lines Inc. a United Airlines Holdings Inc.

Technologické akcie počas dňa bojovali o smerovanie. Výnosy na amerických štátnych dlhopisov rástli, pričom výnosy na 10-ročných dlhopisoch vzrástli na 1,52 %. Dolár klesol a ropa posilnila. Medzitým v Európe akcie klesli o 0,6 %, pričom nálada na trhu bola narušená správami, že Spojené kráľovstvo sa blíži k oznámeniu nových obmedzení vrátane očkovacích pasov pre veľké podniky a k príkazu pracovať z domu.

Počas štvrtkového obchodovania zaznamenali americké akcie pokles, pretože na trhu prevážil strach zo zavádzania reštrikcií kvôli novému omikrónovému variantu, čo prevážilo nad optimizmom ohľadom účinnosti vakcín. S&P 500 aj Nasdaq 100 ustúpili a ukončili trojdňovú rally, keďže straty v spotrebiteľských akciách a akciách nehnuteľností viedli trh nižšie. Dôvodom obáv je, že zamedzenie šíreniu nového korona variantu spôsobí veľké ekonomické náklady a stým spojené spomalenie ekonomického rastu. Nové usmernenia týkajúce sa práce z domu v Spojenom kráľovstve by podľa Bloomberg Economics mohli stáť ekonomiku krajiny 2 miliardy libier mesačne. Štúdia zistila, že omikrón je v počiatočných štádiách 4,2-krát viac prenosný než delta variant. Globálna akciová rally čelí ďalším potenciálnym hrozbám v súvislosti s číslami spotrebiteľskej inflácie v USA a taktiež stretnutiu Federálneho rezervného systému na budúci týždeň, ktoré môže poskytnúť indikácie o tempe znižovania nákupu aktív a zvyšovania úrokových sadzieb. Dolár počas štvrtkového obchodovania posilnil po tom, čo správa ukázala, že žiadosti o štátne dávky v nezamestnanosti v USA klesli na najnižšiu úroveň od roku 1969.

Americké akcie v piatok vzrástli po tom, čo priame údaje o inflácii podnietili stávky, že Federálny rezervný systém nebude musieť urýchliť plány na sprísnenie menovej politiky. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100  počas obchodného dňa rástli, keďže dáta ukázali medziročný rast spotrebiteľských cien v súlade s očakávaniami trhu, ktoré boli ukotvené na úrovni 6,8 %. Investori upierajú zrak na budúco týždňové zasadnutie Federálneho rezervného systému, na ktorom by malo podľa očakávaní padnúť rozhodnutie o tempe znižovania nákupu aktív a zvyšovania úrokových sadzieb po tom, čo predseda Jerome Powell povedal, že centrálna banka by mala zvážiť stiahnutie stimulov rýchlejším tempom.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol o 43 tisíc v porovnaní s predchádzajúcim obdobím na 184 tisíc v týždni končiacom sa 4. decembra, čo je najnižšia úroveň od začiatku septembra 1969 a pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 215 tisíc, keďže dopyt po pracovnej sile je aj naďalej silný. Obchodný deficit USA sa v októbri 2021 prudko klesol na 67,1 miliardy USD z rekordne vysokého deficitu 81,4 miliardy USD v septembri. Ročná miera inflácie v Nemecku vzrástla v novembri 2021 na 5,2 %, čo je najvyššia miera od júna 1992. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity pre USA sa v decembri 2021 zvýšil na 70,4 bodu z 10-ročného minima 67,4 bodu v novembri, čím prekonal prognózy trhu.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:  +3,82 %

DOW JONES: +4,02 %

NASDAQ: +3,61 %

DAX:  +2,99 %

Euro Stoxx 50: +2,92 %

NIKKEI:  +1,46 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  + 25,45 %

DOW JONES: +17,53 %

NASDAQ: +21,28 %

DAX:  +13,88 %

Euro Stoxx 50: +18,20 %

NIKKEI:  + 3,62%

 

CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.