Pokles priemyslu v októbri spomalil, jeho výkon bol nižší o 0,6 % ako pred rokom

BRATISLAVA – Priemyselná produkcia medziročne klesla druhý mesiac po sebe, najvplyvnejšia výroba dopravných prostriedkov výrazne zaostávala už tretí mesiac, aj keď miera prepadu sa znížila na 21 %.

Vyšší výkon ako minulý rok sa prejavil v desiatich z 15 zložiek priemyslu, výkony pred pandémiou (v porovnaní k októbru 2019) prekonalo sedem.

Celková priemyselná produkcia v októbri 2021 zaznamenala druhý mesiac po sebe pokles, jeho tempo sa však zmiernilo zo septembrových 4,8 % na októbrových 0,6 %. V porovnaní s hodnotami dosiahnutými v októbri pred dvoma rokmi (pred pandémiou) bol aktuálny výkon priemyslu nižší o 3,1 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v októbri 2021 medzimesačne zvýšila o 3 %.

Pandémia a jej dopady spôsobili špecifické výkyvy priemyselnej produkcie v jednotlivých mesiacoch roka 2020, preto ŠÚ SR uvádza aj porovnanie s hodnotami pred pandémiou, teda s októbrom 2019.

Z pätnástich priemyselných odvetví prekročilo úroveň októbra 2020 desať, ale len siedmim sa podarilo dosiahnuť vyššie hodnoty ako pred pandémiou.

Priemyselná produkcia vyjadruje zmenu objemu produkcie v naturálnom vyjadrení. Údaje sú očistené o vplyv počtu pracovných dní programom JDEMETRA+ a pri spracovaní každého mesiaca sa spätne upravujú od začiatku časového radu. Podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností SK NACE Rev. 2 štruktúru priemyslu tvoria tri sekcie – Ťažba a dobývanie, Priemyselná výroba a Dodávka elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu. Priemyselná výroba sa ďalej člení na 13 špeciálnych zoskupení priemyselných odvetví.

Pretrvávajúci nedostatok výrobných materiálov v automobilovom priemysle naďalej obmedzoval výrobu áut. Preto sa výroba dopravných prostriedkov aj v októbri najviac podieľala na celkovom poklese produkcie. Objem výroby bol medziročne nižší o 21 %. Zaostávanie sa však tretí mesiac po sebe mierne znižuje, kým v auguste a v septembri to bolo o vyše 30 %, v októbri už len o 21 %. Aktuálny výkon zároveň o štvrtinu zaostával aj za výkonmi z októbra 2019.

Negatívny vplyv na vývoj priemyselnej produkcie mal aj pokles v ťažbe a dobývaní (o 23,4 %), výrobe elektrických zariadení (o 4 %) a tiež výrobe počítačových výrobkov (o 4,8 %). Týmto trom odvetviam sa nepodarilo dorovnať ani hodnoty spred pandémie.

Celkovú produkciu pozitívne ovplyvnil najmä rast vo výrobe strojov a zariadení (o 18,2 %). Medziročné navýšenie výroby v tomto odvetví pokračuje nepretržite už jedenásť mesiacov. Pokles produkcie tlmil aj rast v dodávke elektriny a plynu (o 10,4 %) a niekoľko mesiacov aj vo výrobe kovov (o 11,1 %). Tieto tri odvetvia pomerne výrazne prekročili aj produkciu z októbra 2019.

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa v porovnaní s októbrom 2020 znížila produkcia investičných prostriedkov o 8,9 % a výroba predmetov dlhodobej spotreby o 7 %. Vyššia bola produkcia súvisiaca s energetikou o 13 %, produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 9 % a výroba pre medzispotrebu o 1,9 %.

V súhrne za prvých desať mesiacov tohto roka vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 11,3 %. Minulý rok za rovnaké obdobie to bol pokles o 11,6 %.

Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom raste produkcie, bolo najvýznamnejšie zvýšenie vo výrobe kovov (o 23,5 %), výrobe strojov a zariadení (o 24,9 %). Zvýšila sa aj dodávka elektriny a plynu (o 13 %) a tiež výroba dopravných prostriedkov (o 6,4 %). Produkcia naopak klesla vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov (o 3,9 %), ťažbe a dobývaní (o 2,2 %) a vo výrobe farmaceutických výrobkov (o 1,4 %).

Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa zvýšila výroba pre medzispotrebu o 14,2 %, výroba predmetov dlhodobej spotreby o 13,1 %, produkcia investičných prostriedkov o 10,7 %, produkcia súvisiaca s energetikou o 10 % a výroba predmetov krátkodobej spotreby o 4,1 %.