Ukazovateľ ocenenia akciového trhu Warrena Buffetta má problémy, tvrdí Morgan Stanley
NEW YORK / OHAMA – Buffettov indikátor dosiahol rekordné maximum, čo naznačuje, že akciový trh môže byť nadhodnotený.
Štúdia Morgan Stanley však zistila dve chyby v metodike Buffettovho indikátora Zmeny v globálnom predaji a digitalizácii spochybňujú tradičné metódy hodnotenia akciového trhu, ako je Buffettov indikátor.
Keď akciový trh dosiahol rekordné maximá, dosiahol najvyššie aj ukazovateľ, ktorý Warren Buffett použil na ocenenie.
Ukazovateľ, ktorý meria celkovú trhovú kapitalizáciu amerických akcií v pomere k HDP USA, dosiahol v pondelok historické maximum, čím prekonal predchádzajúci rekord z augusta 2021.
Inými slovami, celková trhová kapitalizácia amerického akciového trhu, ktorá je podľa indexu Wilshire 5000 približne 61 biliónov USD, je viac ako dvojnásobkom ročného HDP USA vo výške približne 29 biliónov USD.
Medvedí investori sa na tento ukazovateľ pozerali ako na ďalší signál, že akciový trh je výrazne nadhodnotený a potrebuje korekciu.
Výskum od Morgan Stanley však naznačuje, že táto metrika nemusí byť tým najlepším nástrojom oceňovania.
Michael Mauboussin z Morgan Stanley’s Counterpoint Globalal zdôraznil dva nedostatky známeho Buffettovho indikátora, ktorý Buffett predstavil v článku Forbes v roku 2001.
„Po prvé, americké spoločnosti teraz generujú väčší podiel svojho predaja mimo USA ako v predchádzajúcich desaťročiach. HDP tieto tržby nezohľadňuje. To znamená, že čitateľ, trhová kapitalizácia, odráža väčší trh ako ten, ktorý zachytáva menovateľ HDP,“ povedal Mauboussin.
Zatiaľ čo miera ocenenia akciového trhu založená na HDP mohla byť presnejšia pred desiatkami rokov, keď výroba tvorila väčšinu americkej ekonomiky, dnes to už neplatí.
Nedávna štúdia BlackRock a ekonóma Davida Rosenberga túto myšlienku potvrdila.
„Zmena v štruktúre akciového trhu odráža prebiehajúce transformácie. Preto porovnávanie dnešného indexu s minulosťou je ako porovnávanie jabĺk s pomarančmi,“ povedal minulý týždeň BlackRock.
Medzitým Rosenberg minulý týždeň povedal, že zrevidoval svoj dlhodobý medvedí pohľad v dôsledku meniacej sa povahy americkej ekonomiky poháňanej technológiami.
Mauboussinov celkový záver z jeho analýzy Buffettovho pomeru je, že metriky oceňovania, ktoré v minulosti fungovali dobre, nemusia byť vhodné pre súčasný trh.
“Ako pri väčšine ukazovateľov, musíme byť opatrní pri porovnávaní súčasnosti s minulosťou,” povedal Mauboussin.
Sám Buffett však neverí, že ukazovateľ ocenenia akciového trhu, ktorý vymyslel, je komplexným ukazovateľom toho, či nastal čas investovať.
Keď sa ho na stretnutí akcionárov Berkshire Hathaway v roku 2017 pýtali na jeho názory na metriky oceňovania, ako je Buffett Indicator, investor povedal:
“Každé číslo má určitý stupeň významnosti,” povedal Buffett. „Niekedy to znamená viac ako iné… A o oboch veciach, ktoré ste spomenuli, sa často diskutuje. Nie je to tak, že by neboli dôležité… Môžu byť veľmi dôležité… Niekedy môžu byť takmer nedôležité… Nie je to také jednoduché, ako mať jeden alebo dva vzorce a potom povedať, že trh je podhodnotený alebo nadhodnotený.“
Keďže však Berkshire Hathaway drží viac ako 300 miliárd dolárov v hotovosti, investori a pozorovatelia trhu špekulujú, že Buffett je znepokojený súčasným ohodnotením akciového trhu.