Ruské vývojové stredisko vakcíny Sputnik V Inštitút Gemaleja, začne spolupracovať s firmou AstraZeneca na kombinácii liekov

MOSKVA / LONDÝN – Britský farmaceutický gigant AstraZeneca v uviedol, že čoskoro začne spolupracovať s ruským Inštitútom Gamaleya, aby kombinovali svoje vakcíny. Napísal o tom portál televíznej stanice CNBC.

Ruskí vedci začali komunikovať s britskou firmou pred mesiacom prostredníctvom svojho mikroblogu v Twitteri.

Oznámenie prichádza krátko po tom, čo vývojári vakcíny Sputnik V Covid-19 oslovili AstraZeneca prostredníctvom Twitteru koncom minulého mesiaca, aby sa spýtali, či by sa mali pokúsiť kombinovať dve bežné vakcíny na báze studeného vírusu s cieľom zvýšiť účinnosť.

Ruský fond priamych investícií, ruský štátny investičný fond – ktorý financoval rozvoj vakcíny Sputnik V – uviedol, že klinické skúšky vakcíny AstraZeneca v kombinácii s jej vlastným by sa začali koncom mesiaca.

“Možnosť kombinovať rôzne vakcíny proti COVID-19 môže byť užitočná pre lepšiu ochranu a/alebo zlepšenie dostupnosti vakcíny. Preto je dôležité preskúmať rôzne kombinácie očkovacích látok, ktoré pomôžu s flexibilnejším imunizačným programom tým, že sa lekárom umožní väčší výber v čase podávania očkovacích látok,” uviedla AstraZeneca v piatok vo vyhlásení.

“Je tiež pravdepodobné, že kombinácia vakcín môže viesť k zlepšeniu imunity počas dlhšieho časového obdobia,” dodala.

Vakcína proti Covid-19 spoločnosti AstraZeneca, vyrobená v spolupráci s Univerzitou v Oxforde, je jednou z niekoľkých, ktoré sa snažia zabezpečiť súhlas regulačných orgánov v oblasti liekov uprostred rastúcich nádejí, že masová očkovacia kampaň by mohla pomôcť ukončiť pandémiu.

Koronavírusom sa doteraz na celom svete nakazilo viac ako 69 miliónov ľudí, pričom podľa údajov, ktoré zostavila Univerzita Johnsa Hopkinsa, zomrelo 1,58 milióna ľudí.

Údaje uverejnené v lekárskom časopise The Lancet tento týždeň ukázali, AstraZeneca vakcína má priemernú účinnosť 70,4%, na základe združovania predbežných údajov z neskorého štádia klinických štúdií. Zistilo sa tiež, že očkovacia látka je bezpečná a účinná.

Rusko tvrdí, Sputnik V je viac ako 90% účinný v prevencii ľudí z nákazy vírusom, citovať predbežné výsledky z prebiehajúcich štúdií.