Rýchle porovnanie výnosov povinného dôchodkového sporenia, druhého piliera

BRATISLAVA –  Občianske združenia Alvaria prináša na svojej j stránke porovnanie fondov povinného dôchodkového sporenia, ľudovo povedané druhého piliera. Finančné noviny o tom informoval Lukáš Jankovič zo združenia.

Projekt prejdite na hyperlink Druhý pilier vznikol v roku 2014 s cieľom priniesť informácie zamerané na porovnávanie a analyzovanie fondov v druhom pilieri. Klasické médiá tému nepokrývali dostatočne, zameriavali sa skôr na politické dianie v súvislosti s druhým pilierom.

Projekt vytvorili Filip Glasa z Finstatu, spolu s kolegom Jakubom Mažgutom pre denník SME, kde bol 6 rokov prevádzkovaný na podstránke druhypilier.sme.sk.

Od roku 2020 projekt prevádzkuje občianske združenie Alvaria, ktoré spolu s Finstatom realizuje projekty zamerané na otvorené dáta.

Údaje, ktoré obsahuje sú získavané z otvorených dát Národnej banky Slovenska. Okrem iného ukazuje, ako sa dáta z verejných inštitúcií dajú využiť zmysluplne v prospech občana.

Ako stránka funguje

Stránka obsahuje viacero podstránok – rýchly prehľad vývoja fondov a majetku v nich, podrobnejšie údaje o akciových, dlhopisových, indexových a zmiešaných fondoch a porovnanie fondov.

Porovnanie fondov podľa skupín – akciové, dlhopisové, zmiešané a indexové

Keď si v menu kliknete napríklad na akciové fondy, zobrazí sa stránka s tabuľkou. Podobne ako akciové fondy si viete pozrieť aj dlhopisové, indexové či zmiešané fondy.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.