Investori si po údajoch z USA vydýchli, európske indexy pokračujú v klesajúcom trende.

Nadšenie z výsledkov amerických volieb pomaly opadáva a do popredia sa opäť dostávajú makroekonomické výsledky.

Dnešné inflačné údaje najprv vyvolali obavy, keďže negatívny výsledok by mohol ovplyvniť ďalšie rozhodnutie Fedu o sadzbách. Okrem toho sa v komentári pozrieme aj na zopár správ z podnikovej sféry, kde napríklad možné ukončenie rokovaní o reštrukturalizácií Spirit Airlines poslalo akcie spoločnosti prudko nadol.

 

Absolútna správa

Volebná ralley začína opadať, čo sa odrazilo aj na hodnotách amerických indexov, ktoré ustúpili zo svojich maxím. Podporu mali futures na indexy vo zverejnených údajoch o inflácii, ktoré boli v súlade s odhadmi. Najnovšie výsledky upokojili investorov, vzhľadom na vyjadrenia prezidentov jednotlivých centrálnych bánk, že Fed by mohol ponechať sadzby rovnaké v prípade prekvapivých čísiel. Futures na index S&P 500 sa pred otvorením trhu pohyboval o 0,24 % vyššie na 6 026 bodov. O niečo nižší rast o 0,15 % mali kontrakty na index Nasdaq, ktoré vzrástli na 21 222, zatiaľ čo Dow Jones vzrástol o 0,11 % na 44 123 bodov. V rámci podnikového sektoru, Volkswagen poskytne ďalšiu investíciu vo výške 5,8 miliárd USD do spoločného podniku, ktorý má s výrobcom áut Rivian. Akcie Rivianu po tomto oznámení v pre-markete vzrástli o viac ako 9 %. Spotify vzrástol o 8,7 %, keď v rámci hospodárskych výsledkov, spolu so solídnym výhľadom, vykázal silný rast počtu predplatiteľov, zatiaľ čo akcie reštauračnej siete Cava vzrástli o 17 %, keďže jej výsledky prekonali očakávania. Spirit Airlines by podľa správ mal byť na konci rokovaní o reštrukturalizácií pretože prepravca čelí problémom. Akcie spoločnosti sa pred otvorením trhu prepadli o 62 %. Nová prezidentská administratíva si vybrala Elona Muska do vedenia nového Ministerstva pre efektívnosť vlády, ktoré by malo byť poskytovať poradenstvo a usmernenia mimo vlády.

Európske indexy predĺžili straty, čím sa index STOXX 50 o 15:00 SEČ dostal na 2-mesačné minimum na úroveň 4 732 a STOXX 600 s hodnotou 500 bodov, čo je najnižšia úroveň za 3 mesiace. Pokles bol spôsobený opatrnosťou spojenou s údajmi CPI v USA, obáv zo situácie v Nemecku ako aj z vládnutia Donalda Trumpa. Siemens Energy zvýšil svoje ciele, keďže zaznamenáva silný dopyt po svojich sieťových technológiách a jej akcie vzrástli o 13 %. Na ázijskom trhu ukončili deň relatívne stabilne čínsky Shanghai Composite a hongkonský index Hang Seng. Prepady okolo 2 % zaznamenali japonský Nikke 225 a Topix a viac ako 2,5 % stratil juhokórejský Kospi. Ropa pokračuje v stratách a zostáva na niekoľkotýždňovom minime. OPEC+ vo svojej mesačnej správe revidovala prognózu rastu na roky 2024 a 2025 smerom nadol, najmä z dôvodu oslabenia Číny. O 15:00 SEČ sa futures na ropu Brent pohybovali na hodnote 71,3 USD a futures na ropu WTI mali cenu 67,5 USD. Zlato sa naďalej pohybuje na nižšej úrovni, pričom kontrakty mali cenu 2 617 USD a spotová cena bola 2 611 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – Miera nezamestnanosti vo Francúzsku vzrástla v treťom štvrťroku 2024 na 7,4 %, čo predstavuje mierne zvýšenie zo 7,3 % v predchádzajúcom období a je v súlade s očakávaniami trhu. Miera aktivity dosiahla 74,8 %, čo je o 0,3 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom štvrťroku. Ročná miera inflácie v Portugalsku sa v októbri 2024 mierne zvýšila na 2,3 % v porovnaní s 2,1 % v septembri, čo je v súlade s predbežným odhadom. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom CPI mierne vzrástol o 0,1 %, čo je výrazne pod septembrovým nárastom o 1,3 %. Medzitým ročná miera jadrovej inflácie klesla na 2,6 % z 2,8 %.

Ázia – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei vzrástla v októbri 2024 na 2,7 %, čo znamená nárast už druhý mesiac po sebe a z 2,5 % v septembri. Počet nezamestnaných sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 8,5 %, Zamestnanosť medzitým mierne vzrástla o 0,3 %. Sezónne očistená miera participácie pracovnej sily zostala stabilná na úrovni 64,7 % a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa nezmenila. Výrobné ceny v Japonsku vzrástli v októbri 2024 medziročne o 3,4 %, čo je výraznejšie ako 3,1 % rast v predchádzajúcom mesiaci a nad trhovými prognózami na úrovni 3,0 %. Bol to 44. po sebe idúci mesiac inflácie výrobcov a ide o najvyššiu hodnotu od augusta 2023, keďže náklady na väčšinu komodít ďalej rástli. Ceny výrobcov medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čím prekonali konsenzus o stagnácii a po nahor revidovanom 0,3 % raste v septembri.

USA – Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, bez potravín a energie, bola v októbri 2024 na trojmesačnom maxime 3,3 %, čo je rovnako ako v septembri a v súlade s odhadmi trhu. Na mesačnej báze jadrové spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,3 %, rovnakým tempom ako v septembri a v súlade s očakávaniami trhu. Ročná miera inflácie v USA sa v októbri zrýchlila na 2,6 %, v porovnaní s 2,4 % v septembri, čo bola najnižšia miera od februára 2021 a v súlade s očakávaniami trhu.