Plastové fľaše rýchlejšie zmiznú zo sveta

“Vedci vytvorili látku, ktorá môže” jesť “plast a môže pomôcť vyrovnať sa s globálnym problémom znečistenia životného prostredia,” uvádza The Independent. Látka je založená na enzýme, ktorý pôvodne produkoval baktérie v japonskom recyklačnom centre pre odpadky. Podľa výskumníkov, mikroorganizmy v sebe vyvinuli schopnosť kŕmiť sa plastom

“Volajú ho PETaza kvôli schopnosti deštruovať PET plast používaný pri výrobe nápojových fliaš, keď enzým urýchlil proces rozkladu, ktorý za normálnych okolností by trvalo stovky rokov,” – píše novinár Josh Gabbatiss. Objavenie baktérií stravujúcich sa plastami v roku 2016, odborníci a komentátori vyhlásili za potenciálne prírodné riešenie problému  znečistenia plastmi.  „Biológ Prtmundskej univerzity John MacGeehan a jeho kolegovia náhodou vytvorili veľmi silnú verziu farmentu, ktorý pojedá plast,“ píše denník Independent.

“Základný výskum a náhoda často hrá významnú úlohu, a náš objav nie je výnimkou,” – hovorí profesor Makgihan. “Tým, že skúma štruktúru enzýmu, vedci mierne zmenili časť, ktorá bola  pravdepodobne spojená so štiepením  plastu.  “Aj keď delenie veľkých kusov plastu na menšie kusy samo o sebe neprináša úžitok – v dôsledku toho sa získajú mikročastice tohto typu, ktorý je v súčasnej dobe škodlivé pre morské prostredie – výskumníci naznačujú, že ich spôsob by mohol byť použitý pre efektívnejšie spracovanie plastu” – píše autor článku. “Aj keď bude ešte dlho trvať, aby bolo možné s pomocou enzýmov spracovávať veľké množstvo plastov, a prvá vec, môže byť výhodné znížiť objem svojej produkcie, ale je to určite krok správnym smerom, a tiež veľmi vzrušujúce oblasť vedy,” – “povedal chemik-analytik z Kráľovskej univerzity v Melbourne, Oliver Jones.