O propagande: Popierajte, odvracajte a obviňujte!

Posledné dva mesiace konto mikroblogu Twitter ruského veľvyslanectva v Londýne má veľa starostí a a ponúka celý rad vysvetlení otravy Sergeja a Júlie Skripaľovcov v  Salisbury . Všetko naznačuje temné a rozľahlé britské sprisahanie.“ V denníku The Guardian to napísal Luke Harding.

Autor tvrdí, že prípad Sergeja a Júlie Skripaľovcov je názorný príklad toho, že Kremeľ sa zriekol tradičnej diplomacie. Jeho zahraniční emisári sú teraz trollmi na plný úväzok.  Taktický arzenál Kremľa pozostáva zo sarkazmu, negácie, urážok a hlučné protichodné obvinenia.

David Clark, bývalý špeciálny poradca ministra zahraničných vecí Robina Cooka, povedal, že ruská stratégia je viesť ľudí k “divočine zrkadiel”. “Existuje nekonečná slučka dezinformácií a umelo vyrobených názorov. Objavujú sa a replikujú sa umelo, ruskými robotmi, ako aj skutočnými prostriedkami, “povedal.

Natalija Popovič, spoluzakladateľka Ukrajinského krizového mediálneho centra, uviedla, že ruská stratégia v prípade Skripaľ sa použila na Ukrajine. Holandskí vyšetrovatelia zistili, že v roku 2014  rebelovia podporujúci Kremeľ zostrelili lietadlo  Malaysia Airlines MH17, ktoré smerovalo c cez východnú Ukrajinu. V lietadle zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Moskva dodala rakety Buk. Moskva v však tvrdí presný opak. Lietadlo mala zostreliť ukrajinská stíhačka. “Sledovali sme všetky lži, ktoré ruské médiá presadzovali. Ich modus operandi je popierať, odvrátiť a obviňovať, “povedala Popovič. Tieto taktiky môžu mať obmedzený dopad na medzinárodnej úrovni, ale v Rusku sú celkom efektívne, uviedla. Dokonca aj kritici Putina sa zdá, že neobviňujú  Moskvu. “Ide o vysielanie dôkladne upravených príbehov, ktoré ani nie sú založené na správach. To sa deje na hlavných televíznych staniciach riadených Kremľom, “povedala Popovič.