Ceny kovov na výrobu batérií klesajú spolu s dopytom po elektrických automobiloch

LONDÝN – Lítium, kobalt a nikel sú čoraz lacnejšie, keďže sa upúšťa od „iracionálnej bujarosti“ a vzrastá ponuka na trhu.

Ceny kľúčových materiálov batérií, ako je lítium, kobalt a nikel, tento rok výrazne klesli v dôsledku slabšieho predaja elektrických vozidiel v Číne a prudkého nárastu ponuky na trhu.

Podľa Benchmark Mineral Intelligence, Refinitiv a Argus sa od začiatku roka lítium znížilo takmer o 70 % a nikel o 40 %, zatiaľ čo trh s kobaltom je silne presýtený a ceny sa pohybujú blízko rekordných miním.

Veľká časť poklesu je spôsobená spomalením rastu dopytu po plne elektrických vozidlách v Číne. Tržby sa za prvých deväť mesiacov roku 2022 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zdvojnásobili, ale tento rok sa tempo spomalilo na 25 %.

„Trh elektrických vozidiel sa spomaľuje,“ povedal Martin Jackson, vedúci oddelenia batériových komodít v poradenskej spoločnosti CRU Group. „Okrem toho predaj spotrebnej elektroniky v Číne minulý rok klesol o dvojciferné čísla a tento rok predpovedáme ďalší dvojciferný pokles.“

Iní komoditní stratégovia však tvrdia, že pokles cien je skôr návratom k normálu po šialenstve, ktoré za posledných pár rokov prehrialo trhy s kovmi používanými v batériách.

Nižšie ceny surovín budú úľavou pre automobilové spoločnosti a výrobcov batérií, ktorí minulý rok zaznamenali prvé zvýšenie cien batérií za viac ako desať rokov.

Ceny lítia, ktoré nikdy predtým nestúpli nad 25 000 USD za tonu, začali prudko rásť v polovici roka 2021 a koncom roka 2022 vyvrcholili nad 80 000 USD. Teraz opäť klesli na 23 000 dolárov za tonu.

„Toto je skutočne odraz od iracionálnej bujarosti rokov 2021-22, nie koniec sveta,“ povedal Benjamin Hoff, globálny vedúci výskumu komodít v Société Générale.

 

Kolísanie cien naznačuje, že trhy s batériovými materiálmi sú na vzostupe a pády, keďže ťažobné spoločnosti sa snažia rýchlo zvýšiť produkciu, aby uspokojili očakávaný nárast dopytu po elektrických vozidlách v nadchádzajúcom desaťročí.

Sarah Marissael, hlavná strategická riaditeľka spoločnosti Livent, jedného z najväčších svetových producentov lítia, tento mesiac na summite FT Mining Summit povedala, že ceny surovín pre elektrické batérie „zostanú nestále“ a „sú prirodzenou súčasťou cyklu rozmachu a poklesu“.

Výzva pre výrobcov automobilov a ťažobné spoločnosti, ktoré sa snažia rýchlo zvýšiť ponuku, je podľa nej: „Ako zabezpečíme cenovú stabilitu na oboch koncoch a zároveň si uvedomíme, že máme do činenia s vzácnymi zdrojmi?

Nové príležitosti

Nedávny pokles cien bol ešte výraznejší vďaka „vyskladňovaniu“ v dodávateľskom reťazci batérií, čo zahŕňa použitie materiálov na sklade na výrobu batérií namiesto nákupu nových, čím sa ďalej znižuje dopyt po surovinách. Vysoké náklady na financovanie v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb zvyšujú náklady na držbu zásob surovín.

Klesajúce ceny pomôžu znížiť cenu elektrických vozidiel, keďže náklady na batérie sa pohybujú medzi jednou pätinou a jednou tretinou nákladov na auto. Vplyv klesajúcich cien komodít však môže byť badateľný až o niekoľko mesiacov neskôr, v závislosti od podmienok zmlúv medzi ťažobnými spoločnosťami a spotrebiteľmi.

Klesajúce ceny tiež umožňujú ťažobným skupinám a iným uskutočňovať fúzie a akvizície, keď ceny klesajú.

Najväčší svetový producent lítia Albemarle sa v pondelok vzdal ponuky 4,3 miliardy dolárov za Liontown Resources po tom, čo Gina Rinehart, najbohatšia osoba Austrálie, prevzala strategický podiel v austrálskom baníkovi. Stalo sa tak po tom, čo sa dvaja výrobcovia lítia Allkem a Livent dohodli na fúzii v máji v rámci obchodu v hodnote 10,6 miliardy dolárov.

„Hoci ceny lítia klesajú, v tomto odvetví dochádza k fúziám a akvizíciám, keďže na zabezpečenie dodávok budú potrebné väčšie spoločnosti s finančnými schopnosťami,“ povedal analytik Canaccord Genuity Reg Spencer.

Ceny kobaltu však klesli najviac, pretože sa ťaží ako vedľajší produkt z baní na meď a nikel v Konžskej demokratickej republike a Indonézii, čo sťažuje obmedzovanie dodávok na vyrovnanie trhu, keď ceny klesnú.

Čínska spoločnosť CMOC dostala zákaz vyvážať meď a kobalt z obrovskej bane Tenke-Fungurume na 10 mesiacov do apríla tohto roku. To vytvorilo obrovské zásoby kobaltu, ktoré jeho obchodná odnož IXM uvádzala na trh pomaly, hoci spoločnosť KFM baňa začala tento rok vyrábať.

„Trh s kobaltom má jedny z najhorších výsledkov, aké som kedy videl. Nespomínam si, že by som niekedy predtým videl takýto pretlak,“ povedal Jim Lennon, hlavný komoditný konzultant v Macquarie. “V priebehu nasledujúcich troch až štyroch rokov predpokladaný nárast ponuky takmer zdvojnásobí veľkosť trhu.”

Analytici a vedúci predstavitelia spoločnosti na výročnom stretnutí londýnskej burzy kovov minulý týždeň uviedli, že očakávajú, že trhy s niklom a kobaltom budú v najbližších rokoch nadmerne zásobené, pričom technologický pokrok zníži dopyt po materiáloch.

Lennon však povedal, že keď sa skončí čínska vojna o zľavy na elektrické vozidlá a dopyt sa začne zvyšovať, ceny by sa mohli vrátiť ako “vinutá pružina”, pretože výrobcovia nakupujú materiály na výrobu aj dopĺňanie.