Zelenskij píše Putinovi rokujme o skončení konfliktu

Budúci prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij večer 27. apríla 2019  vydal vyhlásenie adresované ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Toto je jeho prvá výzva Putinovi po jeho volebnom víťazstve, bola vydaná v oficiálnom telegramovom kanáli tímu Zelenského v ukrajinčine a ruštine. Zelenskij vo vyhlásení komentoval Putinove slová, že Rusko by mohlo začať vydávať ruské pasy v zjednodušenom režime ukrajinským občanom a tiež oznámil svoju pripravenosť stretnúť sa s ruským prezidentom.

Podľa Zelenského nebudú ruské úrady schopné „zviesť“ veľký počet Ukrajincov ruskými pasmi. „Nemali by sme očakávať, že mnohí Ukrajinci sa budú chcieť stať„ novou ropou “, na ktorú sa ruské úrady snažia premeniť svoj vlastný ľud,“ hovorí jeho vyhlásenie. Ak sa niekto rozhodne získať ukrajinské občianstvo, urobí to kvôli zarábaniu peňazí, alebo v snahe uniknúť pred trestným stíhaním na Ukrajine, vyplýva to zo slov Zelenského. „Môžeme dokonca poskytnúť Vladimírovi Putinovi zoznam občanov Ukrajiny, ktorí sa čoskoro stanú veľmi nepríjemnými v krajine, ktorú cynicky okradli, zneužívajú vysoké posty. Dovoľte, aby sa Rusko opäť rozhodlo, kde to najviac potrebuje – „profesionálov“ – v Rostove alebo Magadane, “poznamenal zvolený prezident Ukrajiny. Blízko mesta Magadan boli sovietske ruské pracovné tábory systému Gulag. Glavnoje upravlenije lagerjami OGPU – GULAG  je skratka počiatočných písmen sovietskej organizácie zodpovednej za správu (hlavných) pracovných trestaneckých táborov v ZSSR, ktorá existovala v rokoch 1930 – 1960; zároveň prenesene označenie pre zariadenia (tábory) a systém pod jej správou.

Ruský pas podľa Zelenského dáva „právo byť zatknutý za pokojný protest“, „nemať slobodné a konkurenčné voľby“ a „zabudnúť na existenciu prirodzených práv a slobôd osoby“. Ukrajinci majú slobodu prejavu, slobodných médií a internetu, povedal politik, sľubný azyl na Ukrajine “všetkým, ktorí sú pripravení bojovať za slobodu.”

Dňa 27. apríla 2019 Putin, reagujúc na otázky novinárov v Pekingu, povedal, že zjednodušený postup pre získanie ruského občianstva v budúcnosti by sa mohol rozšíriť na všetkých Ukrajincov.

Zelenskij povedal, že je pripravený na rokovania s ruskými orgánmi a chce diskutovať o „nových podmienkach existencie Ukrajiny a Ruska“. Zároveň poznamenal, že skutočná normalizácia bilaterálnych vzťahov je možná až po „úplnom skončení okupácie“ Donbassu a Krymu. Ukrajina sa nevzdáva! V každom zmysle slova. Ale dúfam, že v Rusku sú však ochotnejší hovoriť, než strieľať, “uviedlo vyhlásenie.

Politik zdôraznil, že Ukrajina by nemala hovoriť jazykom hrozieb, vojenského a ekonomického tlaku. „Toto nie je najlepší spôsob, ako zastaviť paľbu a odblokovať Minský proces,“ poznamenal. Zelenskij tiež ponúkol, že bude diskutovať o výmene väzňov vo forme  „všetkých za všetkých“ na ďalšom stretnutí „Normandskej štvorky“ (Rusko, Ukrajina, Francúzsko a Nemecko).

V závere posolstva Zelenskij reagoval na slova Putina o tom, že nie je boh a nie kanonizovaný za svätého. «Ja skutočne nie som Boh, aby sa splnili moje želania. No tiež si pamätám, že všetci úradníci sa budú raz musieť za svoje činy pred Ním zodpovedať.  Nikto hneď nejde do Raja. NajprНикто не попадет сразу в Рай. Сначала будет Суд», — написал политик. v bude Súd,” napísal.

Putin nedávno vyhlásil, že Zelenskij nie je Boh a nebol kanonizovaný za svätého, a nemal by s ním hovoriť z tejto pozície.

Súčasne ruský prezident nevylúčil stretnutie so Zelenským. Podľa Putina by s ním chcel diskutovať o tom, ako ukončí konflikt v Donbase. Podľa prezidenta, jediný spôsob, ako vyriešiť situáciu na východe Ukrajiny je vykonávanie dohôd v Minsku. Putin tiež povedal, že má v úmysle diskutovať s ekonomickými otázkami Zelenského, najmä s tranzitnou dohodou Gazpromu s ukrajinským Naftogazom, ktorého platnosť skončí v roku 2019.

Senátor Alexej Puškov v svojom mikroblogu v socialnej seiti napisal “Ak je Zelenskij za slobodu, nemal by hovoriť za občanov Ukrajiny, čo potrebujú a čo nepotrebujú. Rozhodnú sa bez nej. Mnohí obyvatelia Luganskej ľudovej republike a  Doneckej ľudovej republike  sa už rozhodli. ”

Senátor neporadil Zelenskému čo potrebuje, alebo nepotrebuje, ale čo má robiť. Senátor tiež vyzval Zelenského, aby premýšľal o tom, ako napraviť situáciu vo svojej krajine. Inak, od tých, ktorí chcú získať ruský pas, “nebude pokoj,” zdôraznil Puškov.

Alexej Puškov je ruský štátny a verejný činiteľ. Člen Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie – zástupca legislatívneho orgánu regiónu Perm, predseda dočasnej komisie Rady federácie o informačnej politike a interakcia s médiami (od roku 2016). predseda Výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy (2011—2016).

Vedúci ruskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. V januári 2014 viedol Puškov „Skupinu európskych demokratov“ v PZRE a nahradil predsedu Roberta Waltera.

Kandidát historických vied, politológ, profesor MGIMO. Získal titul čestného doktora Moskovskej humanitárnej univerzity, Rusko-arménskej štátnej univerzity (Jerevan), Azerbajdžanskej univerzity jazykov. Novinár, autor a moderátor analytického programu Postscriptum v televíznom centre. Zaslúžilý  pracovník kultúry. Pred rokom 1990 pôsobil ako novinár v časopise Otázky mieru a socializmu v Prahe.

Víťaz prezidentských volieb, Vladimír Zelenskij,  dnes 28. apríla 2019  v ukrajinskom a ruskom jazyku, gratuloval krajanom pri príležitosti Veľkej noci. Pozdravy v dvoch jazykoch na svojej Facebook stránke.
„Nech Pán chráni nás všetkých, naše deti a Ukrajinu a žehná jej za prosperitu. Gratukujem Vám k jasným sviatkom všetci Ukrajinci, vo všetkých rohoch planéty, kdekoľvek sú! A všetkým našim občanom – na západe, na východe, na juhu, na severe a v centre! “, Poznamenal. „Osobitne chcem zablahoželať tým, ktorí majú dnes príležitosť na oslavu – to sú naši bojovníci a obrancovia. Veríme, že svetlo porazí temnotu! “dodal Zelenskij.

Na poslednom mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady OSN nikto nepodporil Rusko. Schôdzku bola zvolaná na žiadosť Ukrajiny, ktorej orgány uviedli, že rozhodnutie Vladimíra Putina o zjednodušenom vydávaní ruských pasov občanom neuznaných DĽR a LLR je v rozpore s medzinárodným právom. Po stretnutí sa neprijali žiadne uznesenie, napriek žiadosti Kyjeva hlasovať za dokument odsudzujúci novú ruskú iniciatívu.

Stály predstaviteľ Ukrajiny v OSN Vladimir Jeľčenko poďakoval účastníkom za ich pozornosť tomuto problému a označil Putinovo rozhodnutie za nezákonné.

„Ako poznamenal dosluhujúci prezident Ukrajiny, podpísanie tohto dokumentu je ďalším pokusom zasahovať do vnútorných záležitostí nezávislého štátu. Rusko si neplní svoje záväzky vyplývajúce z Minskej dohody, – dokument, ktorý jasne navrhuje zastaviť ostreľovanie, stiahnuť bojovníkov, oslobodiť rukojemníkov a vrátiť sa späť na hranice na Ukrajinu. Kremeľ navyše cynicky porušuje medzinárodné právo, ktoré zakazuje útočníkom meniť občianstvo na obyvateľov okupovaných území. Prečo ju potrebujete? Rusko už nemôže skrývať prítomnosť svojich vojakov v Donbase. Preto sa rozhodla odkloniť sa od mantry „Nie sú tam“ k revanšistickému heslu „Sú našimi občanmi“

Stály zástupca Ruska pri OSN, Vasilij Nebeznia, uviedol, že rozhodnutie získať ruský pas je dobrovoľné a nikto núti obyvateľov LĽR a DĽR, aby tak urobili. Bol prekvapený z iniciatívy zvolať stretnutie so svojimi ukrajinskými kolegami. Pán Nebenznia citoval niekoľko čísel. Podľa neho po „Krymskej jari“ prišlo do Ruska takmer 1 milión Ukrajincov, teraz je ich počet v Rusku takmer 2,5 milióna.

Za päť rokov viac ako 300 tisíc Ukrajincov požiadalo o ruské občianstvo. Vasily Nebenzia poznamenal, že Rusko plánuje chrániť obyvateľov juhovýchodnej Ukrajiny, ktorí sú ponechaní bez práce a prístrešia, a nazval myšlienku zjednodušenia vydávania humanitárneho opatrenia.