Vladimír Putin a Donald Trump sú spokojní

Prezident USA Donald Trump a prezident Ruska po viac ako dvojhodinovom rokovaní na summite v Helsinkách  vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii. Prepis tlačovej konferencie v ruskom jazyku je tu. Prepis tlačovej konferencie v anglickom jazyku je tu.

Prezident Putin hovoril na tlačovej konferencii ako prvý a označil rokovania s lídrom USA za “veľmi úspešné a užitočné,” ktoré prešli “v úprimnej a vecnej atmosfére.” Ruský líder tiež povedal, že odovzdal Trumpovi písomný návrh, v ktorom navrhuje nešírenie jadrových zbraní.

Putin tiež povedal, že nedávne diskusie odrážajú spoločnú snahu spolu s prezidentom Trumpom a “túžbu narovnať negatívnu situáciu v bilaterálnych vzťahoch a načrtnúť prvé kroky k ich obnove, na prijateľnú úroveň dôvery a návrat na predchádzajúcu úroveň spolupráce.”

Samozrejme, prezident Putin povedal, že Rusko a spravodajské služby USA boli v kontakte počas Svetového pohára v roku 2018, povedal o dohode o vytvorení pracovnej skupiny za účasti “kapitánov podnikania” oboch krajín a povedal, že Moskva a Washington majú všetky potrebné podmienky pre spoluprácu v oblasti sýrskeho vyrovnania.

Donald Trump, na oplátku povedal, že “diplomacia a spolupráca je vhodnejšia ako konflikty a nepriateľstvo, produktívny dialóg je dobrý nielen pre Spojené štáty a Rusko, ale tiež dobré pre celý svet.” Pán Bieleho domu tiež dodal, že Rusko bude spolupracovať so Spojenými štátmi na denuklearizácii KĽDR. Trump tiež vysvetlil, že stále považuje Putina za svojho súpera, ale považuje to za “kompliment”.

V priebehu odpovedí na otázky prezident Putin ponúkol USA “aby konštruktívne pracovali na regulácii medzinárodných energetických trhov”, a navrhol, Trumpovi, aby špeciálny prokurátor Robert Mueller, vedúci vyšetrovania obvinení z údajných pokusov ruských orgánov ovplyvniť prezidentské voľby v roku 2016 v USA, požiadal ruskú stranu o možnosť vypočúvania ruských občanov podľa dohody z roku 1999 o vzájomnej pomoci v trestných veciach.

Tak Putin požiadal Spojené štáty pomáhať pri vyšetrovaní zakladateľa britského fondu Hermitage Capital, Williama Browder. Ten podľa Vladimíra Putina zarobil v Rusku 1,5 mld. USD ktoré nezdanil ani v Rusku ani v USA. Ruský prezident mieni, že 400 mil. USD.

Americký prezident tiež vysoko ocenil Putinov návrh na vyšetrenie pripísaného zasahovania Moskvy do volebných procesov v Spojených štátoch amerických a povedal, že Moskva a Washington sú vinnými v zhoršovaní bilaterálnych vzťahov.

“Myslím si, že sa USA správali hlúpo, myslím, že sa všetci správali hlúpo. Dávno sme mali začať s týmto dialógom, v skutočnosti [to sa stalo] už dávno predtým, ako som sa ujal tohto postu.” Mám pocit, že obe strany urobili chyby, “povedal Trump.

Šéf Bieleho domu dodal, že Rusko pomohlo Spojeným štátom v porážke teroristickej skupiny “islamský štát” v Sýrii.

Nakoniec odpovedal na otázku o prítomnosti kompromisných informácií Moskvy o americkom prezidentovi a Putin požiadal novinára, ktorý položil otázku, aby “vyplienil túto pleť z hlavy”.

Putin  odovzdal Trumpovi oficiálnu loptu Svetového pohára FIFA v roku 2018. Americký líder sľúbil, že ju dá svojmu najmladšiemu synovi Barronovi.