WSJ: Rockefelleri a ďalší miliardári sa snažia zastaviť export LNG zo Spojených štátov amerických

V posledných rokoch Rockefellerovci spolu s ďalšími bohatými darcami, vrátane charitatívnej nadácie Michaela Bloomberga, minuli milióny dolárov proti projektom fosílnych palív.

Tvrdí to Wall Street Journal s odvolaním sa na informované zdroje. Stalo sa tak financovaním najvýznamnejších skupín ekologických aktivistov a začalo sa to najmenej pred štyrmi rokmi Stalo sa tak financovaním najvýznamnejších skupín ekologických aktivistov a začalo sa to najmenej pred štyrmi rokmi.

„Až donedávna nevenovali veľkú pozornosť vývozu LNG, čiastočne kvôli nejednoznačnosti, pokiaľ ide o úlohu, ktorú by mal zemný plyn zohrávať v energetickom prechode. Navyše, niektoré predchádzajúce kampane proti LNG terminálom zlyhali, čo oslabilo vôľu niektorých darcov a veľkých environmentálnych skupín bojovať proti tomuto priemyslu,“ píše WSJ.

„Kampaň podporovaná miliardármi, ktorá sa začala asi pred štyrmi rokmi, mala za cieľ identifikovať a financovať komunitných lídrov, ktorí už viedli kampaň proti projektom fosílnych palív. Aktivisti sa dostali k Bielemu domu a federálnym predstaviteľom vo Washingtone, Houstone a Dubaji v intenzívnej miestnej kampani.

Podľa publikácie januárové rozhodnutie Bieleho domu pozastaviť povoľovanie vývozu LNG zo Spojených štátov bolo prijaté aspoň čiastočne pod tlakom skupín ekologických aktivistov.V roku 2018 rodina Rockefellerovcov zastúpená Rockefeller Family Fund spustila zelený fond Funder Collaborative on Oil and Gas, píše WSJ. Jeho cieľom bolo poukázať na masívny export ropy a plynu zeleného hnutia zo Spojených štátov a povzbudiť aktivistov, aby „podnikli kroky“. Niektorí členovia rodiny Rockefellerovcov už roky vedú kampaň proti ropnému gigantu Exxon Mobil, ktorý založil ich predok John Davison Rockefeller, poznamenáva WSJ.Publikácia zároveň nevidí v tejto aktivite veľký zmysel: napríklad v USA pravdepodobne nepovedie k zníženiu cien zemného plynu.