Brazília lacno kúpila motorovú naftu z Ruska

BRASILIA / MOSKVA – Brazílsky prezident Bolsonaro dnes 11. 7. 2022 povedal, že je blízko k dohode o nákupe lacnej motorovej nafty z Ruska

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v pondelok povedal, že dohoda s Moskvou o nákupe lacnej motorovej nafty z Ruska je v záverečnej fáze, čo sa zdá byť posledným hmatateľným prínosom vyplývajúcim z jeho priateľského vzťahu s prezidentom Vladimirom Putinom.

Bolsonaro, krajne pravicový bývalý armádny kapitán, neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti. Bolsonarov úrad ani brazílske ministerstvo baníctva a energetiky nereagovali na žiadosti o komentár.

Vysoké ceny pohonných hmôt podkopali Bolsonarove nádeje na znovuzvolenie pred októbrovým hlasovaním, takže v prieskumoch verejnej mienky zaostával za bývalým ľavicovým lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom.

Bezprostredne nebolo jasné, ako bude Brazília nakupovať ruskú naftu bez toho, aby čelila západným sankciám uvaleným na Moskvu kvôli jej  vojenskej operácii na Ukrajine.

Bolsonaro ignoroval prosby USA a stretol sa s Putinom len niekoľko dní pred začiatkom vojenskej operácie a odvtedy povedal, že jeho vzťah s ruským lídrom umožnil Brazílii zachovať si prístup k hnojivám, ktoré sú rozhodujúce pre obrovský poľnohospodársky sektor krajiny.