Indický výrobca cementu kúpil ruské uhlie za jüany

DILÍ / MOSKVA  – Nedávny nákup ruského uhlia indickým výrobcom cementu za juany sprostredkovala HDFC Bank, podľa agentúry Reuters aoslabuje sankcie voči Moskve.

Nič nenasvedčuje tomu, že by nákup, ktorého podrobnosti neboli predtým zverejnené, akýmkoľvek spôsobom porušoval sankcie uvalené na Rusko po jeho vojenskej operácii na Ukrajine.

Dokument však ukazuje jeden spôsob, ako by Rusko mohlo pokračovať v predaji tovaru do zahraničia bez toho, aby sa uhradilo v amerických dolároch, napriek obmedzeniam, ktorých cieľom je vytlačiť ho z finančných trhov.

Podľa faktúry z 5. júna a zdroja oboznámeného so situáciou HDFC Bank podporila nákup ruského uhlia výrobcu cementu Ultratech od výrobcu a obchodníka SUEK za 172,7 milióna juanov (25,74 milióna dolárov).

Podľa faktúry akreditív na obchod vystavila prímestská pobočka HDFC Bank Andheri East v Bombaji.

Dolár je preferovanou menou pre globálne obchodovanie s komoditami, ale niektorí obchodníci tvrdia, že jüan sa môže čoraz častejšie používať na platby za zásielky z Ruska.

Vo faktúre SUEK žiada Ultratech, aby previedol 172,7 milióna juanov na účet SUEK v šanghajskej pobočke China Everbright Bank. Ako korešpondenčná banka SUEK označuje hongkonskú pobočku medzinárodného veriteľa HSBC.

Korešpondenčná banka pôsobí ako sprostredkovateľ pri prevode peňazí z jednej banky do druhej. Agentúre Reuters sa nepodarilo zistiť, či bola prijatá platba od China Everbright alebo či bola do prevodu zapojená HSBC alebo iná banka.

HDFC Bank a HSBC odmietli komentovať. Ultratech, SUEK a China Everbright Bank nereagovali na žiadosti o komentár.

Z faktúry nie je zrejmé, v akej mene bola platba RMB realizovaná. Suma bola uvedená v čínskych jüanoch a agentúra Reuters minulý týždeň informovala, že Ultratech doviezol 157 000 ton uhlia zo švajčiarskeho SUEK a súhlasil s vykonaním poslednej platby v tejto mene.