Noam Chomsky: debilizácia a primitivizácia ľudí

Väčšina ľudí ani netuší, že ich myšlienky, názory a túžby sú výsledkom dobre premyslenej propagandy.

Keďže ciele politických orgánov a občanov krajiny sú často vo vzájomnom rozpore, vláda používa rôzne techniky na dosiahnutie toho, čo chce. Ovláda vedomie ľudí a v dôsledku toho aj ich činy. Aby ľudia nezačali prejavovať nespokojnosť so súčasnou politikou, úrady usmerňujú a korigujú myšlienky obyvateľov.

Aby sme si mohli všimnúť tieto sociálne vplyvy, je dôležité vedieť sa pozrieť na situáciu z rôznych uhlov pohľadu a analyzovať ju na rôznych úrovniach. V našom online programe kognitívnej vedy sa môžete naučiť rôzne techniky myslenia.

Profesor lingvistiky na Massachusetts Institute of Technology, vynikajúci americký politický publicista, filozof a teoretik – Avram Noam Chomsky opísal metódy masovej kontroly ľudí, ktoré úrady najčastejšie praktizujú.

Metóda číslo 1. odpútatť pozornosť

Najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ako ovládať myslenie obyvateľstva, je odviesť pozornosť ľudí od vážnych problémov a rozhodnutí, ktoré robí vláda. Aby sa ľudia nezamýšľali nad skutočnými plánmi úradov, cez médiá sa im poskytuje obrovské množstvo bezvýznamných, prázdnych informácií. Táto technika je veľmi efektívna, pretože človek je obmedzený pri získavaní dôležitých vedomostí v takých oblastiach, ako je psychológia, moderná filozofia, ekonómia a pokročilé technológie. Naopak, novinky šoubiznisu, športu, telenoviel a mysticizmu sa prezentujú naplno.

Dôraz sa kladie na prebudenie nižších inštinktov človeka, aby myslel na jedlo, sex a na to, že ostatní sú stále horší ako on. V tomto prípade sa nevyvíja, nesnaží sa pochopiť, čo sa skutočne deje vo svete. Cieľom je zabezpečiť, aby bol človek neustále zaneprázdnený, aby nemal čas premýšľať – potom bude ľahko manipulovateľný.

Metóda číslo 2. Presuňte pozornosť z rozmýšľania na emócie

Emócie znemožňujú človeku logické myslenie. Táto technika sa často používa v neurolingvistickom programovaní. Ovplyvnením emócií manipulátor pôsobí v dvoch smeroch naraz: blokuje schopnosť poslucháča racionálne uvažovať a kriticky analyzovať informácie a tiež získava prístup do podvedomia človeka a má schopnosť „implantovať“ nápady, postoje, strachy, obavy, túžby alebo požadovaný model správania.

Keď ľudia počujú o strašných teroristických útokoch, masových úmrtiach, hladných afrických deťoch, nespravodlivosti úradov, prežívajú strach, hrôzu, smútok, smútok, ľútosť a iné nepríjemné emócie, ale rozhodne nie myšlienky o príčinách týchto javov. Sú informácie, ktoré dostávame, spoľahlivé? Prečo sú niektoré udalosti povolené? Naozaj sa im nedalo zabrániť? Človek zavalený emóciami si nedokáže uvedomiť skutočné dôvody toho, čo sa deje.

Metóda číslo 3. Vytvorte problémy a potom ponúknite spôsoby, ako ich vyriešiť

Túto metódu možno nazvať „problém-reakcia-riešenie“. Úrady vytvárajú problém, ktorý spôsobí predvídateľnú reakciu obyvateľstva. Samotní ľudia budú požadovať riešenie tohto problému a budú čakať na presne tie opatrenia, ktoré vláda potrebovala.

Cez médiá sa ľuďom napríklad hovorí, že v meste sa dramaticky zvýšila kriminalita. Samotní obyvatelia budú trvať na zvýšených bezpečnostných opatreniach a porušovaní ich občianskych slobôd. Alebo môžete umelo vyvolať ekonomickú krízu, spôsobiť teroristické alebo človekom spôsobené nebezpečenstvo. Obyvatelia budú podvedome pripravení odstraňovať následky tejto situácie, aj keď obmedzujú svoje sociálne práva. Je však potrebné pripomenúť, že krízy nevznikajú samy od seba.

Metóda číslo 4. Obmedziť prístup verejnosti k informáciám

Ďalším spôsobom, ako ovládať populáciu, je prinútiť ľudí, aby prestali myslieť, alebo ešte lepšie, ani nezačali. Dostávajú také informácie a v takom množstve, že plnia svoje úlohy a nechápu, že sú manipulovaní. Takže, ak človek pozná princípy a metódy ovplyvňovania más, je pre neho oveľa ťažšie riadiť a presadzovať názor, preto sú takéto informácie zadržiavané. Napríklad kvalita vzdelania nižších vrstiev obyvateľstva by mala byť čo najnižšia a priemerná, aby miera nevedomosti zostala rovnaká a naďalej oddeľovala nižšiu vrstvu od vyššej. Pre vyššie vrstvy obyvateľstva je zabezpečené kvalitné a plnohodnotné vzdelanie.

Spolu s bežnými všeobecnými školami teda existujú lýceá a iné vzdelávacie inštitúcie, do ktorých sa môžu dostať iba deti vplyvných, významných rodičov v spoločnosti. A nejde ani tak o peniaze. Je pravdepodobné, že aj keď poskytnete potrebnú sumu na vzdelanie svojho dieťaťa, stále vám bude zamietnutý vstup, pretože sa tam môže dostať iba elita a zoznamy sa tvoria niekde „hore“. Názory, ktoré by sa mali považovať za pravdivé, sa dajú aj vnucovať a ak s nimi niekto nesúhlasí, je vyhlásený za obmedzeného a jeho názor sa nezverejňuje.

Metóda číslo 5. postupné zavádzanie

Na zavedenie zmien, ktoré budú pre masy ľudí nepríjemné, ich stačí robiť postupne. Zvyšujúca sa nezamestnanosť, klesajúca úroveň príjmov, nestabilita, nízka životná úroveň, zvyšovanie daní, privatizácia, znižovanie počtu pracovných miest sú len niektoré z nepríjemných inovácií, ktoré je možné touto metódou zaviesť. Ak by sa takéto udalosti stali cez noc, viedlo by to k početným protestom alebo dokonca k revolúcii. A postupné zavádzanie spôsobuje len nespokojnosť a ohováranie a niekedy vôbec žiadnu reakciu.

Metóda číslo 6. Zaviesť módu pre priemernosť

Tento spôsob úzko súvisí s obmedzením prístupu verejnosti k informáciám. Médiá majú od vlády za úlohu presvedčiť ľudí, že v modernom svete je módne byť hlúpy, nevychovaný a vulgárny. Z rôznych zdrojov informácií začínajú prichádzať správy o priemernom alebo jednoducho obscénnom správaní ľudí vo všetkých oblastiach: politika, veda, umenie, náboženstvo atď. Denne počúvame o neslušných huncútstvach celebrít, senzačných škandáloch, mágii, pochybnom humore.

Spoločnosť tak degraduje, stráca možnosť naplniť myseľ užitočnými informáciami, stráca šancu rozširovať svoje vedomie. Ak sa ľudia stanú múdrejšími, pochopia, čo sa okolo nich skutočne deje. Ale nikto to nepotrebuje a možno je to dokonca nebezpečné pre politické a ekonomické vládnuce kruhy.

Metóda číslo 7. Odložiť vykonanie, realizáciu

Nemenej účinný je tento spôsob odovzdávania nepríjemných informácií. Spočíva v tom, že sa ľuďom hovorí: „Zmeny sú negatívne, ale sú naliehavo potrebné. Tieto udalosti sa teraz nezačnú.” Cieľom je získať súhlas obyvateľov na realizáciu tejto myšlienky v budúcnosti. Pre človeka je ľahšie prijať obete v budúcnosti ako v prítomnosti.

Napríklad „do 3 rokov sme nútení zvýšiť ceny elektriny“ bude obyvateľstvo vnímať oveľa lepšie ako „zvýšime ceny elektriny, pretože je to naliehavo potrebné“. Po prvé, ľudia si časom zvyknú na myšlienku, že skôr či neskôr k zmenám dôjde, a keď tá chvíľa príde, s pokorou ich prijmú. Po druhé, máme tendenciu utešovať sa naivnými nádejami, že tieto obete vôbec nebudú potrebné a že všetko bude v poriadku.

Metóda číslo 8. Zvýšte pocity viny

Účinnou metódou ovládania más je tiež presvedčiť človeka, že za všetky svoje problémy môže len on. Dôvodom je napríklad nedostatok jeho rozumových schopností, nesprávne správanie alebo jednoducho nevyvíja dostatok úsilia. V dôsledku toho sa človek obviňuje za všetko, cíti sa vinný a zapája sa do sebabičovania, čo spôsobuje depresívnu náladu a vedie k nečinnosti. A bez konkrétnej akcie a statočnosti nie je možné vzbúriť sa proti systému, zorganizovať revolúciu alebo sa dokonca zúčastniť protestov.

Existuje mnoho metód, ako presvedčiť človeka o jeho platobnej neschopnosti a bezcennosti, ktoré v prípade potreby môže vláda použiť na vytvorenie potrebných myšlienok obyvateľov a nasmerovanie ich konania daným smerom. Napríklad ľudí možno presvedčiť, že ich životná úroveň je nízka, pretože nemajú dobré vzdelanie, majú málo alebo žiadnu prácu a nie kvôli nízkym mzdám a vysokým daniam.

Metóda číslo 9. Zaobchádzajte s obyvateľstvom ako s deťmi

Zaobchádzať s obyvateľstvom ako s infantilnými osobnosťami pomáha zmanipulovať vedomie, získať nad ním takmer neobmedzenú kontrolu. Keď je potrebné sprostredkovať nepríjemné informácie širokému spektru poslucháčov, používa sa taká intonácia, argumenty, gestá a slová, ako keby rečník oslovoval deti. Navyše, čím viac potrebujete ľudí zavádzať, tým viac infantilné budú rečnícke obraty rečníka.

Táto technika je veľmi účinná, pretože keď človeka oslovia ako dieťa neschopné kritického myslenia, je pravdepodobné, že zareaguje presne tak, ako je to pre bábätko typické – naivné a sugestívne. Samozrejme, táto metóda nefunguje pre každého. Ale pre široké spektrum publika, ktoré je ovplyvnené manipuláciami popísanými vyššie a nižšie, bude mať infantilizácia obrovský vplyv.

Metóda číslo 10. Pochopte podstatu človeka lepšie ako on sám

Aby ste zvládli masy, potrebujete mať hlboké znalosti v oblasti psychológie, neurovedy a biológie. Vedci usilovne študujú človeka, vykonávajú veľké množstvo štúdií a cenné závery z týchto prác sa posielajú do rúk vládnucich tried, prirodzene, obchádzajúc obyčajných ľudí. V súlade s tým sa priepasť medzi znalosťami vládnucej elity a bežného človeka zväčšuje.

Systém má viac informácií o bežnom človeku ako o ňom samom, a to z oblasti fyziológie aj psychológie. Preto má veľkú moc a vplyv na človeka. Vedieť o sebe – máte nad sebou moc. V našom prípade je toto poznanie v rukách systému, respektíve a je len na ňom, ako bude človek myslieť a konať.

Povedali sme vám o spôsoboch manipulácie spoločnosti a ako vidíte, je ich veľa. Pomocou týchto informácií budete môcť: rozpoznať, že vám chcú vnútiť pre niekoho výhodný uhol pohľadu, ktorý nezodpovedá realite; vybrať si, čomu veriť; vidieť skutočný obraz sveta, a nie ten, ktorý vysielajú médiá.

Jednomu sa ľahšie žije v nevedomosti, zatiaľ čo druhý chce myslieť vlastnou hlavou a vidieť skutočný poriadok vecí. Teraz už viete, ako sa snažia ľudí ovplyvniť, a je len na vás, či im to dovolíte alebo nie.