USA: domček z kariet v priemysle kryptomien

Americké úrady obvinili jednu z najznámejších postáv v kryptopriemysle – zakladateľa skupiny FTX, Sama Bankmana-Frieda. 

Za to, čo prokurátor označil za “najväčší finančný podvod v americkej histórii”, mu hrozí až 115 rokov väzenia.

Ďalší americký predstaviteľ prirovnal FTX k domčeku z kariet, ktorý sa investorom podarilo prezentovať ako „jednu z najbezpečnejších budov na trhu s kryptomenami“. Čo o tom povie Bankman-Freed, ktorý bol zadržaný na Bahamách, na súde, je vecou budúcnosti, ale nateraz je jeho postoj taký, že nevedel o operáciách na stiahnutie aktív.

Jeden tektonický posun namiesto druhého

Keď 8. novembra 2022 kryptomenová burza Binance oznámila svoj zámer kúpiť aktíva konkurenčného FTX mimo Spojených štátov, zdalo sa, že táto transakcia by mohla zmeniť pomer síl v tomto odvetví a stať sa jednou z najdôležitejších udalostí v jeho histórie. Po správe o tomto zlúčení sa akcie ďalšej krypto platformy – Coinbase Global – prepadli o 11%. „Je to veľká vec,“ napísala analytička Bernstein Harshita Rawat. „Aj keď Binance a FTX priamo nesúťažia s Coinbase, veríme, že toto spojenie znamená tektonický posun v konkurenčnom prostredí.“

Už 10. novembra sa skutočne načrtol tektonický posun, no úplne iného charakteru. „V dôsledku firemnej due diligence a vo svetle najnovších správ o nesprávnom hospodárení s finančnými prostriedkami klientov a správ o vyšetrovaní zo strany amerických úradov sme sa rozhodli opustiť naše plány na akvizíciu FTX.com,“ povedal Binance. Bankman-Fried zase povedal investorom, že burza potrebuje financovanie vo výške až 8 miliárd dolárov v dôsledku masívneho sťahovania finančných prostriedkov od klientov zo stránky, napísal Financial Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

Investori, ktorí investovali do FTX, všetko pochopili. Investičná spoločnosť Sequoia Capital oznámila, že hodnotu svojich investícií do tejto kryptoplatformy teraz považuje za nulovú. V roku 2021 získala Sequoia podiel v FTX za 213 miliónov dolárov, keď bola burza ocenená na 25 miliárd dolárov.

O deň neskôr, 11. novembra, FTX vyhlásila vlastný bankrot . Bankman-Fried odstúpil. Rozhodnutím súdu stál na čele spoločnosti John Ray III.

Jeden z najväčších podvodov v histórii USA

FTX vydala svoje vlastné tokeny obchodované pod tickerom FTT. Na vrchole v roku 2021 bola ich spoločná hodnota 9,6 miliardy dolárov, v predvečer bankrotu – 3,5 miliardy dolárov, napísal Forbes. Ich kupci dostali pri transakciách na FTX určité finančné preferencie a v rámci skupiny spoločností Bankman-Frida, ako sa teraz ukazuje, mohli byť použité ako kolaterál na pôžičky. Burza, ktorá prilákala finančné prostriedky od klientov, poskytla úvery v rámci tejto schémy ďalšej spoločnosti Bankman-Frida – Alameda.

Americká komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) verí, že tieto transakcie predstavovali “neobmedzenú úverovú linku, ktorá umožnila Alamede vybrať miliardy dolárov z držby klientov v FTX.” Podľa americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) sa finančné prostriedky klientov použili na „rizikové investície, nákupy luxusných nehnuteľností a veľké politické dary“. Komu boli tieto posledné určené, správa SEC neuvádza.

Ďalším tvrdením je klamanie investorov. Od mája 2019 od nich FTX podľa SEC získala viac ako 1,8 miliardy dolárov (vrátane 1,1 miliardy dolárov v USA) výmenou za podiel na burze. Medzi investorov FTX patrili okrem iného BlackRock, Sequoia Capital a Ontario Teachers’ Pension Plan.

Teraz tieto žaloby tvorili základ obvinenia, ktoré proti Bankman-Friedovi vznieslo ministerstvo spravodlivosti USA. Okrem iného je obvinený zo sprisahania za účelom spáchania podvodu, sprenevery finančných prostriedkov od zákazníkov burzy FTX, a to aj na osobné použitie, píše Financial Times. Implementácia podvodnej schémy Bankman-Fried sa začala v roku 2019 od založenia FTX a pokračovala až do jej kolapsu v novembri 2022, vyplýva z textu obžaloby. Kumulatívne mu hrozí až 115 rokov väzenia.

V kauze Bankman-Fried sa okrem spomínaných rezortov podieľa aj Federálny úrad pre vyšetrovanie a prokuratúra. Podľa manhattanského prokurátora Damiana Williamsa všetci nepretržite pracujú na tom, aby zistili, čo sa stalo pri „jednom z najväčších finančných podvodov v americkej histórii“.

Na druhej strane Ray, ktorý je teraz zbehlý v záležitostiach FTX ako súdom menovaný správca, povedal, že implementovaná schéma nie je „sofistikovaná“. Hovoríme podľa neho o „obyčajnej sprenevere“ finančných prostriedkov.

„Máme podozrenie, že Sam Bankman-Fried postavil Dom z kariet na základe podvodu, ktorý investorom povedal, že ide o jednu z najbezpečnejších budov na trhu s kryptomenami,“ uviedol vo vyhlásení šéf SEC Gary Gensler.

Bankman-Fried v posledných týždňoch trval na tom, že nepozná podrobnosti o tom, čo Alameda robil. Mala svoju vlastnú výkonnú riaditeľku – Caroline Ellison, povedal zakladateľ FTX.

Domček z kariet – efekt je vážny

Kolaps FTX mal mnoho následkov pre kryptomenový priemysel. Podľa denníka The Wall Street Journal s odvolaním sa na údaje výskumnej firmy CryptoCompare zaznamenali globálne fondy investujúce do aktív v oblasti kryptomien v novembri odliv investícií vo výške 19,6 miliardy USD. Podľa Financial Times investori vybrali z Binance viac ako 1 miliardu USD. – najobľúbenejšia kryptomena – klesla na 2-ročné minimá.

Bankman-Fried to sledoval z Baham, kde bol zaregistrovaný aj FTX. Tu sa podľa medializovaných informácií kupovali elitné nehnuteľnosti pre zakladateľa burzy, jeho rodičov, profesorov práva zo Stanfordu a ďalších vrcholových manažérov skupiny. Právnik James Bromley uviedol, že na tieto účely sa minulo takmer 300 miliónov dolárov, napísal Kommersant.

Teraz na Bahamách bol Bankman-Freed zadržaný na žiadosť úradov Spojených štátov. Miestny súd zamietol jeho žiadosť o prepustenie na kauciu s tým, že mohol ujsť, a preto by mal zostať vo väzbe. Sudca naplánoval pojednávanie o jeho potenciálnom vydaní do Spojených štátov na 8. februára, informovala agentúra Bloomberg.

Medzitým Ray, ktorý teraz riadi to, čo zostalo z FTX, hovorí, že sledovanie osudu stiahnutých aktív bude trvať mesiace a je skeptický k výsledku pátrania. “Nebudeme schopní získať späť všetky straty,” hovorí Ray.