Čo týždeň dal: predvianočný týždeň na akciovom trhu rozkolísali najnovšie makroekonomické údaje

NEW YORK – Tento týždeň priniesol investorom zmiešané makroekonomické údaje, ktoré naznačovali, že zvyšovanie sadzieb Fedu plní svoj účel, ale tiež, že trh práce vyzerá byť stále silný.

Predvianočný týždeň začal americký akciový trh aj napriek pozitívnemu sentimentu poklesom, ktorý trval počas celého obchodného dňa, keďže obchodníci hodnotili budúcoročné smerovanie monetárnej politiky Federálneho rezervného systému. Hlavným dôvodom poklesov bol fakt, že predstavitelia centrálnej banky prisľúbili, že budú naďalej zvyšovať sadzby, kým nebudú presvedčení, že inflácia bola utlmená. To spôsobilo poklesy hlavne technologických akcií, čo sa ukázalo aj na technologickom indexe Nasdaq 100, ktorý uzavrel obchodný deň v strate 1,49 %. Výnosy štátnych dlhopisov sa zvýšili, pričom dvojročný výnos citlivý na menovú politiku bol okolo 4,25 %. V pondelok boli zverejnené údaje nálady staviteľov domov v USA, ktorá sa za mesiac december znížila na úroveň, ktorá nebola zaznamenaná za viac ako desať rokov mimo pandémie a to uprostred vysokých úrokových sadzieb hypoték a nákladov na výstavbu.

V utorok na amerických akciových trhoch vládla neistá nálada a počas dňa sa indexy pohybovali medzi ziskami a stratami, keďže investori naďalej spracúvali hrozbu vyšších úrokových sadzieb v roku 2023. V utorok to bol pre index S&P 500 už piaty deň strát po sebe, kedy klesol o približne 5 %. Z utorkových makro ekonomických údajov vyplynulo, že výstavba nových domov v USA v novembri naďalej klesala a počet povolení sa prepadol a investori zhodnotili, že Federálny rezervný systém bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, ak bude bývanie naďalej nákladné, čo by mohlo byť z dlhodobého hľadiska škodlivé pre rizikové aktíva. Počas dňa centrálna banka Japonska šokovala trhy ponechaním svojej krátkodobej úrokovej sadzby na úrovni – 0,1 % a pre výnosy 10 ročných dlhopisov okolo 0 %, čo spôsobilo, že výnosy štátnych pokladničných poukážok zostali na vysokých úrovniach a 10 ročná sadzba sa vyšplhala až na približne 3,70 % a japonský jen posilnil o viac ako 4 % voči doláru.

Streda priniesla americkým akciám pozitívne údaje vďaka údajom spotrebiteľskej dôvery v USA a index S&P 500 vzrástol o viac ako 1 %, pričom viac ako 90 % jeho akcií uzatvorilo deň v ziskoch. Technologický Nasdaq 100 tiež vzrástol o viac ako 1 %. Pozitívnu náladu pre americké indexy priniesli tiež zisky spoločností FedEx Corp. a Nike Inc., ktoré prevýšili odhady Wall Street a poskytli úľavu americkým akciám, ktoré boli po jastrabom obrate Federálneho rezervného systému minulý týždeň oslabené. V zelených číslach uzatvorili deň tiež akciové indexy v Európe aj v Ázii. Údaje z USA zo stredy naznačili, že vytrvalé zvyšovanie sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému plnia svoj účel, ale recesia môže byť stále na dosah. Údaje o predaji domov v USA v novembri teda pomohli rastu akcií, keďže ukázali, že predaj domov klesol už desiaty mesiac po sebe a spotrebiteľská dôvera v USA vzrástla viac ako sa predpokladalo. Výnosy štátnych dlhopisov sa ustálili, pričom 10 ročné výnosy sa pohybovali okolo 3,68 % po tom, ako v utorok prerazili hranicu 3,70 %.

Po pozitívnom ukončení predchádzajúceho dňa, sa akciové trhy ocitli vo štvrtok znovu v červených číslach, pričom počas dňa klesal index S&P 500 až o 3 % a technologický index Nasdaq 100 sa približoval až k 4 % poklesu. Klesali aj európske akcie. Žiadny z európskych sektorov neukončil deň v zelených číslach, pričom najviac klesli akcie technologických a automobilových spoločností. Dôvodom týchto poklesov boli štvrtkové makro údaje z USA, ktoré naznačili odolnosť ekonomiky, čo vyvolalo obavy, že Federálny rezervný systém má pred sebou dlhšiu cestu k utlmeniu vysokej inflácie. Dôvodom obáv boli údaje o počte žiadostí o podporu pre nezamestnaných, ktoré vzrástli menej ako sa predpokladalo, čo potvrdilo už predchádzajúce obavy o silnom trhu práce. Tiež sa ukázalo, že spotrebiteľ má oveľa väčšiu silu ako trh odhadoval, čo sa odrazilo na poklesoch akciového trhu. Dolár posilnil najviac za posledné štyri dni a výnosy dvojročných štátnych dlhopisov sa vyšplhali na približne 4,27 %.

Akciové trhy zakončili týždeň medzi ziskami a stratami, pričom počas dňa podporil rast akcií cenový index výdavkov na osobnú spotrebu v USA. Údaje ukázali, že ukazovateľ inflácie začal klesať a spotrebiteľské výdavky stagnovali. Jadrový ukazovateľ výdavkov na osobnú spotrebu medzimesačne vzrástol, čo znepokojilo investorov, ale ďalšie pozitívne údaje situáciu ukľudnili.  Index S&P 500 vzrástol aj vďaka ziskom spoločností Exxon Mobil Corp. a Chevron Corp. Technologický index Nasdaq 100 sa pohyboval počas dňa medzi ziskami a stratami. Výnosy štátnych dlhopisov stúpli, pričom dvojročná sadzba sa pohybovala okolo 4,31 %. Na komoditných trhoch v piatok rástli všetky komodity od ropy po zlato a meď. Ropa smerovala k výraznému týždennému zisku, keďže Rusko uviedlo, že v reakcii na cenový strop, ktorý na jeho vývoz uvalila skupina siedmich krajín, môže znížiť produkciu ropy, čím zvýraznilo riziká pre globálne dodávky v novom roku.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku rast cien výrobcov v Kanade za november o 9,7 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo je mierny pokles z 10,1 % nárastu, ďalej centrálna banka Japonska ponechala v utorok svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 %, stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 11,2 %, ročná miera inflácie v Kanade bola v októbri 2022 na úrovni 6,9 %, pričom zostala nezmenená oproti predchádzajúcemu mesiacu a v súlade s očakávaniami trhu a na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,7 %, z 0,1 % v septembri. V 3. štvrťroku 2022 vzrástlo HDP USA o 3,2 %, čo je lepší výsledok ako 2,9 % v druhom odhade. Ročná miera inflácie v Japonsku sa v novembri 2022 zvýšila na 3,8 % z 3,7 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najvyššiu hodnotu od januára 1991 a osobné výdavky v USA v novembri 2022 medzimesačne vzrástli o 0,1 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                + 0,57 %

DOW JONES:       + 1,36 %

NASDAQ:              – 0,89 %

DAX:                      – 0,01  %

Euro Stoxx 50:    + 0,15 %

NIKKEI:                  -3,68 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -19,96 %

DOW JONES:     -9,24 %

NASDAQ:            -33,43 %

DAX:                     -12,98 %

Euro Stoxx 50:  -11,88 %

NIKKEI:                -10,47 %

 

Dominik Červenka, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.