Po štvrtom stretnutí ministrov zahraničných vecí Strednej Ázie a Ruska o stave vecí v Afganistane

TAŠKENT – Spoločné vyhlásenie po štvrtom stretnutí ministrov zahraničných vecí Strednej Ázie a Ruska o situácii v Afganistane:

Účastníci štvrtého stretnutia ministrov zahraničných vecí Kazašskej republiky, Kirgizskej republiky, Ruskej federácie, Tadžickej republiky, Turkménska a Uzbeckej republiky, ktoré sa konalo 16. júla 2021 v Taškente, berú na vedomie, že súčasná situácia v Afganistane kvôli stiahnutiu zahraničných vojsk a následnej eskalácii nepriateľských akcií medzi vládnymi silami a hnutím Taliban, najmä v mnohých severných provinciách hraničiacich so Strednou Áziou, sú predmetom vážneho znepokojenia. Ministri sa zároveň domnievajú, že v kontexte novej geopolitickej reality je potrebné pokračovať v hľadaní príležitostí na stabilizáciu vojensko-politickej situácie a nastolenie mieru v Afganskej islamskej republike (IRA). V tejto súvislosti schôdza vyzýva všetky strany konfliktu v Afganistane, aby sa zdržali použitia sily a destabilizačných opatrení s cieľom vytvoriť priaznivé prostredie pre mierový proces.

Sme presvedčení, že komplexného a udržateľného mieru v Afganistane je možné dosiahnuť iba priamymi inkluzívnymi politickými rokovaniami medzi samotnými Afgancami, pod vedením afganského ľudu a s väčšou pomocou štátov a medzinárodných aktérov pri obnove Afganistanu v období po konflikte. .

Tešíme sa na konštruktívne rokovania medzi oficiálnym Kábulom a hnutím Taliban s cieľom vypracovať koordinovaný prístup k ukončeniu dlhej vojny a vytvoreniu Afganistanu ako mierového, nezávislého a zvrchovaného štátu.

V tejto súvislosti vítame úsilie o národné zmierenie v IRA na všetkých platformách dialógu vrátane Istanbulský proces, berúc do úvahy výsledky 9. ministerskej konferencie „Srdce Ázie – Istanbulský proces“ (30. marca 2021, Dušanbe), rozšírená „trojka“ (Rusko, USA, Čína a Pakistan) a moskovský formát konzultácie o Afganistane.

Zdôrazňujeme praktický význam a efektívnosť výsledkov siedmej konferencie regionálnej hospodárskej spolupráce o Afganistane RECCA VII (14. – 15. novembra 2017, Ašchabat) zameranej na aktívnu integráciu Afganistanu do systému svetových hospodárskych vzťahov.

Uznávame dôležitosť pokračujúcich iniciatív a krokov na podporu obnovenia sociálno-ekonomickej štruktúry IRA a jej integrácie do regionálnych hospodárskych procesov v súlade so spoločnými prístupmi vyvinutými na taškentskej konferencii o mieri, bezpečnostnej spolupráci a regionálnych konferenciách v Afganistane. Interakcia “(27. marca 2018).

Dôrazne odsudzujeme teroristické útoky v Afganistane, pri ktorých zahynuli civilisti. Pokračujúca prítomnosť a aktivity Islamského štátu Iraku a Levantov (ISIS), Al-Káidy a ďalších medzinárodných teroristických skupín sú kľúčovými zložkami nestability IRA vrátane mnohých severných provincií.

Znepokojený rozširovaním obchodu s drogami, vysokou úrovňou výroby drog a obchodom so zbraňami v Afganistane, ktorý je hlavným zdrojom príjmu teroristických skupín, a očakávame, že orgány IRA zintenzívnia svoje úsilie v boji proti tejto hrozbe.

Berieme na vedomie úsilie OSN pomôcť vláde a obyvateľom IRA a vyjadrujeme našu podporu práci pomocnej misie OSN v Afganistane (UNAMA), osobitného zástupcu generálneho tajomníka OSN pre Afganistan a regionálnych zástupcov OSN. Centrum preventívnej diplomacie pre Strednú Áziu.

Vítame usporiadanie prvého stretnutia ministrov zahraničných vecí ŠO a Afganistanu v Dushanbe 14. júla 2021 vo forme kontaktnej skupiny SCO – Afganistan a pokračujeme v dôslednej implementácii plánu ďalších opatrení kontaktnej skupiny podpísaných po samit SCO 14. júna 2019 v Biškeku.