Čo je podstata islamského hnutia Taliban

Talibovia, alebo Taliban, puštúnsky طالبان – študenti medrasr, čo  sú školy pri islamských chámoch,  je islamistické hnutie, ktoré vzniklo v Afganistane medzi Paštúnmi v roku 1994. Na titulnej ilustrácii je jeho zástava.

Vládlo v Afganistane v rokoch 1996 až 2001 („Islamský emirát Afganistan“) a oblasť Vazíristanu v severnom Pakistane (“ Islamský štát Vaziristan “) od roku 2004. Islamský emirát Afganistanu diplomaticky uznali tri štáty: Spojené arabské emiráty, Pakistan a Saudská Arábia . Rada bezpečnosti OSN ju vyhlásila  za teroristickú organizáciu v roku 2003.

Oficiálnym náboženstvom Talibanu je taký smer islamu, ako je ašarizmus; ktokoľvek, kto je v rozpore s touto ideológiou, je podľa militantov stratený a je prenasledovaný.

Ašariti (arabsky: الأشاعرة) sú mutakallimovia, predstavitelia jedného z hlavných smerov moslimskej teológie (Sunni Kalam). Zakladateľom a eponymom je vynikajúci moslimský mysliteľ a mutakallim Abu al-Hasan Ali al-Ashari (873 / 874-935), po ktorom boli významnými predstaviteľmi tohto trendu v prvých storočiach jeho existencie al-Bakillani, Ibn Furak, al -Juwaini, Abu Ishaq al-Isfarayini, al-Baghdadi, al-Shahrastani a i. Myšlienky ašaritov sa šírili hlavne medzi šafimi a malikmi.

Po 10. storočí sa ašarizmus stal hlavnou školou v Kalame. Asharizmus predstavoval riešenie teologických otázok medzi postavením Mutazilis a Asaritov, stúpencami slobodnej vôle (Kadaris) a stúpencami predurčenia (Jabaris), nominalizmu a realizmu v chápaní božských atribútov zameraných na zmiernenie následkov činnosti „absolútna myseľ“ Mutazilitov. Ašariti odmietli slepé dodržiavanie náboženských autorít (taqlid) vo veciach viery. Popierali existenciu prirodzených príčinných vzťahov medzi javmi a domnievali sa, že procesy prebiehajúce vo svete sú v súlade s poriadkom zavedeným Alahom.

Mutakallimovia (arabsky: متكلمون) – vyznávači moslimskej scholastickej teológie – Kalama. Existujú dva hlavné smery: Ašariti (stúpenci teológa al-Ašarího) a Mutaziliti. Ašariti uznali vieru ako kritérium pravdy a za pasívny a slepý považovali rozum, držali sa dogiem večnosti Koránu a božského predurčenia.

Mutaziliti sa pokúsili predstaviť svoje učenie o prítomnosti slobodnej vôle v človeku a o vytvorení Koránu ako oficiálneho učenia v chalífáte, ale boli porazení v boji proti prívržencom moslimskej ortodoxie. Tí druhí však boli kvôli zachovaniu svojho vplyvu na masy nútení prijať metódy Mutazilitov.

Na územiach, ktoré kontrolujú, zavádza Taliban normy šaría, ktorých vykonávanie je prísne kontrolované. Zákaz zahŕňa televíziu, hudbu a hudobné nástroje, výtvarné umenie, alkohol, počítače a internet, šach, biele topánky (biela je farba vlajky Talibanu), otvorená diskusia o sexe a oveľa viac. Muži boli povinní nosiť určitú dĺžku brady. Ženy nesmú pracovať, byť ošetrovaní lekármi, vystupovať na verejných miestach s otvorenou tvárou a bez manžela alebo príbuzného muža; prístup žien k vzdelaniu bol výrazne obmedzený. V roku 2001 mali dievčatá iba 1% podiel školskej dochádzke.

Dňa 26. februára 2001 vydal mullah Omar dekrét o zničení všetkých neislamských pamiatok v krajine. Implementáciou dekrétu v marci toho istého roku Taliban vyhodil do vzduchu dve obrovské sochy Budhu, vytesané do skál Bamiyan v 3. a 6. storočí, čo spôsobilo odsúdenie svetového spoločenstva . Kroky Talibanu odsúdila verejnosť v mnohých moslimských krajinách [45].

Taliban zakazuje vzdelávanie žien. Terčom útokov sú často školy; Len v roku 2008 zničili v severozápadnej oblasti Pakistanu Swat podľa miestneho vysokého vládneho úradníka Shaukata Yusayzaia viac ako 170 škôl, do ktorých bolo zapísaných asi 55 000 chlapcov a dievčat