India ekonomikou už pred Spojeným kráľovstvom

LONDÝN / DILÍ – Životné náklady v Spojenom kráľovstve šokujúco vzrástli, zatiaľ čo indická ekonomika rastie.

Spojené kráľovstvo zaostávalo za Indiou a stalo sa šiestou najväčšou ekonomikou sveta, čím zasadilo ďalšiu ranu vláde v Londýne, ktorá zápasí s klesajúcimi životnými nákladmi.

Bývalá britská kolónia predbehla Spojené kráľovstvo v posledných troch mesiacoch roku 2022 a stala sa piatou najväčšou ekonomikou. Výpočet je založený na amerických dolároch a India podľa údajov o HDP od Medzinárodného menového fondu v prvom štvrťroku zvýšila svoj náskok.

Pokles Veľkej Británie v medzinárodných ratingoch je pre nového premiéra nepríjemnou kulisou. Členovia Konzervatívnej strany zvolili v pondelok nástupcu Borisa Johnsona a očakáva sa, že ministerka zahraničných vecí Liz Trussová porazí v druhom kole bývalého ministra financií Rishi Sunaka.

Víťaz povedie krajinu, ktorá čelí najrýchlejšej inflácii za štyri desaťročia a rastúcemu riziku recesie, ktorá by podľa Bank of England mohla trvať až do roku 2024.

Naopak, indická ekonomika v tomto roku podľa prognóz porastie o viac ako 7 %. Svetovo porazené oživenie indických akcií v tomto štvrťroku ich práve vynieslo na druhé miesto v indexe MSCI Emerging Markets Index, za Čínu.

Na upravenom základe a s použitím výmenného kurzu dolára k poslednému dňu príslušného štvrťroka bola veľkosť indickej ekonomiky v „nominálnom“ peňažnom vyjadrení za 1. štvrťrok 854,7 miliardy USD. Na rovnakom základe, Spojené kráľovstvo bolo 816 miliárd dolárov.

Výpočty boli vykonané pomocou databázy MMF a historických výmenných kurzov v termináli Bloomberg.

Odvtedy sa Spojené kráľovstvo pravdepodobne ešte viac prepadlo. HDP Spojeného kráľovstva vzrástol v druhom štvrťroku v hodnotovom vyjadrení len o 1 % a po očistení o infláciu klesol o 0,1 %. Sterling tiež zaostával za dolárom voči rupii, pričom libra tento rok voči indickej mene klesla o 8 %.

Vlastné projekcie MMF ukazujú, že India tento rok predbehne Veľkú Britániu v ročnom vyjadrení v dolároch, pričom ázijská veľmoc zaostane len za USA, Čínou, Japonskom a Nemeckom. Pred desiatimi rokmi bola India na 11. mieste medzi najväčšími ekonomikami a Spojené kráľovstvo na 5. mieste.