Ukrajina: vláda schválila štátny rozpočet na 2024

KYJEV – Kabinet ministrov schválil návrh zákona o štátnom rozpočte Ukrajiny na rok 2024 s príjmami vo výške 1,560 bilióna UAH a výdavkami  – 3,108 bilióna UAH, uviedol premiér Denys Šmyhal.

“Kľúčovým dôrazom tohto projektu je obrana a bezpečnosť našej krajiny. Smerujeme viac ako polovicu všetkých rozpočtových zdrojov – 1,685 bilióna UAH. Táto suma je o 113 miliárd UAH viac ako tento rok. Výzbroje a techniky bude ešte viac „Viac dronov, munície, rakiet. Rovnako ako tento rok pôjde každá kopa daní od občanov a firiem na podporu našich bezpečnostných a obranných síl,“ napísal Šmyhal na Telegrame.

Druhou prioritou je podľa premiéra sociálna oblasť, ktorej rozpočtové výdavky dosiahnu 469 miliárd UAH, čo je o 25 miliárd UAH viac ako tento rok.

„Tretia priorita je medicína a vzdelávanie. Pre sektor vzdelávania vyčleňujeme 179 miliárd UAH, čo je o 23 miliárd UAH viac ako v tomto roku. Na medicínu – 202 miliárd UAH, čo je o 24 miliárd UAH viac ako výdavky v roku 2023,“ povedal.

Podľa Shmyhala je štvrtou prioritou podpora veteránov: výdavky v rámci tohto programu sa zdvojnásobia – zo 6,8 miliardy UAH v roku 2023 na 14,3 miliardy UAH v roku 2024.

„Piatou prioritou je obnova našej ekonomiky. Neočakáva sa žiadne zvýšenie daní. Vláda pokračuje v zvýhodnených úverových programoch, programe nenávratných grantov – práca, podpora ukrajinských startupov. Rozbiehame aj nové programy pre priemyselné parky, realizáciu investičných projektov, na podporu ukrajinských výrobcov,“ uzavrel.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.