Stretnutie Lavrova a Blinkena v Ženeve

MOSKVA / ŽENEVA / WASHINGTON –  Spojené štáty na budúci týždeň poskytnú Rusku písomné odpovede na svoje návrhy bezpečnostných záruk.

Uviedli to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken po rozhovoroch, ktoré viedli v piatok v Ženeve.

Potom sa Lavrov a Blinken plánujú znova stretnúť. Zatiaľ čo strany zostávajú na rovnakých pozíciách: Washington vyzýva na „deeskaláciu“ situácie okolo Ukrajiny a zdôrazňuje zámer zachovať politiku „otvorených dverí“ v NATO, zatiaľ čo Moskva sa sťažuje, že všetko v rusko-amerických vzťahoch klesá na “ako sa cítia Ukrajinci” prezident Volodymyr Zelenskyj.

Toto sú kľúčové vyhlásenia Sergeja Lavrova a Anthonyho Blinkena.

Písomné odpovede

USA súhlasili s tým, že Rusku poskytnú písomné odpovede na svoje návrhy bezpečnostných záruk, po ktorých minister zahraničných vecí USA a ruský minister zahraničných vecí plánujú uskutočniť ďalšie stretnutie. Samotný dokument, ktorý bude odovzdaný Moskve budúci týždeň, môže byť zverejnený. “Myslím si, že by bolo správne zverejniť túto odpoveď a požiadam Anthonyho Blinkena, aby nenamietali,” povedal Lavrov.

Možné kontakty lídrov

V budúcnosti nie je vylúčený kontakt medzi lídrami oboch krajín, avšak ruský minister zahraničných vecí urobil výhradu, netreba v tejto veci „predbiehať“: „Prezident [Ruskej federácie Vladimir] Putin je vždy pripravený na kontakty s prezidentom [USA Joe] Bidenom. Je jasné, že tieto kontakty musia byť vážne pripravené.“ Washington je podľa Blinkena pripravený na kontakty na najvyššej úrovni, „ak to bude užitočné“, zatiaľ sú však plánované len rozhovory medzi šéfmi zahraničných agentúr.

Význam Ukrajiny

“Naši americkí kolegovia sa dnes opäť pokúsili postaviť Ukrajinu do popredia celého tohto [negociačného] procesu,” povedal Lavrov na tlačovej konferencii. Moskva podľa neho súhlasí s tým, že ukrajinská otázka si „vyžaduje veľkú pozornosť“, ale „celý problém európskej bezpečnostnej architektúry“ by sa nemal redukovať len na ňu.

Minister sa sťažoval, že Rusko a Spojené štáty by mali premýšľať „ako dospelí“ o globálnych problémoch, ako sú klimatické zmeny: „Ale namiesto toho robíme to, že všetko v rusko-amerických vzťahoch závisí od toho, ako sa Zelenskyj a jeho režim vyspia. Nie je to správne“.

Existuje “hrozba” pre Kyjev

Sergej Lavrov na stretnutí zopakoval, že Moskva sa nechystá “napadnúť” Ukrajinu: “Rusko nikdy, nikde neohrozovalo ukrajinský ľud ústami svojich oficiálnych predstaviteľov.”
Pozíciu jeho krajiny, ktorá má žiadať stiahnutie ruskej armády z ukrajinských hraníc, potvrdil aj jeho americký náprotivok. Západ je podľa neho pripravený dať „rýchlu, tvrdú a jednotnú odpoveď“ nielen v prípade, že „akékoľvek ruské vojenské sily prekročia hranicu Ukrajiny“, ale aj v prípade „súboru agresívnych opatrení, ktoré nesúvisia s vojenskými akciami “ je prijatý.

Rozšírenie NATO

Sergej Lavrov a Anthony Blinken sa nezhodli ani na odmietnutí NATO expandovať na východ, čo požaduje Moskva. Ruský minister túto požiadavku zopakoval, minister zahraničných vecí USA reagoval slovami, že aliancia neopustí princíp „otvorených dverí“. “To zahŕňa otázky súvisiace s obmedzovaním suverénneho práva ukrajinského ľudu určovať si vlastnú budúcnosť. Tu nemôže byť žiadne vyjednávanie,” zdôraznil Blinken. Moskva sa zároveň domnieva, že kroky NATO voči Ukrajine „rozhodne ukazujú, že aliancia považuje túto krajinu za zónu svojho vplyvu“. Šéf ruského ministerstva zahraničia to porovnal s politikou koloniálnych mocností.

Hodnotenie stretnutia

Sergej Lavrov dúfa, že stretnutie s jeho americkým náprotivkom pomôže Washingtonu pripraviť písomné odpovede na návrhy Moskvy a označil ho za “prechodné”. Americký minister zahraničných vecí poskytol podrobnejšie hodnotenie: „diskusia <…> bola úprimná a vecná“ a rozhovory boli „užitočné“. “Dnes sme neočakávali žiadne výrazné prelomy. Som si však istý, že teraz sme na jasnej ceste v pochopení vzájomných obáv,” dodal.

Americkí predstavitelia požiadali ruských partnerov, aby nezverejňovali písomnú odpoveď Washingtonu na bezpečnostné záruky Moskvy. Informoval o tom denník The Washington Post (WP) s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa amerického denníka Američania požiadali predstaviteľov Moskvy, aby dokument utajili. Nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničia priznal, že ruské úrady môžu konať inak.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.