OPEC + rozhodol o zvyšovaní ťažby čierneho zlata

VIEDEŇ – Prvý letný týždeň prišiel na ropný trh s novým lokálnym maximom – kotácie Brent prerazili 71 dolárov za barel a dosiahli tak úroveň spred krízy 2019.

Aktívne očkovanie v jednotlivých krajinách a zlepšenie pandemickej situácie malo pozitívny vplyv na výhľad trhu. Napríklad IEA očakáva rýchle zotavenie dopytu, ktoré zhruba o rok vráti spotrebu na predkrízové ​​úrovne. Generálny tajomník OPEC + zároveň uviedol, že predkrízové ​​úrovne je možné dosiahnuť skôr – už vo 4. štvrťroku 2021. Alexander Novak tiež verí, že globálny dopyt po ropných produktoch sa zotavuje rýchlejšie, ako sa očakávalo.

V tejto súvislosti nikoho na trhu neprekvapilo júnové zasadnutie ministrov OPEC +, v rámci ktorého sa rozhodlo pokračovať v zvyšovaní ťažby ropy v rámci plánu dohodnutého 1. apríla. Od júna sa dodávky ropy na trh zvýšia o 700 tisíc barelov denne a v júli – o ďalších 841 tisíc Irán. Zástupca iránskej vlády Ali Rabia okrem toho poznamenal, že účastníci rokovaní o jadrovej dohode predpokladajú, že cieľ dorazia až v auguste.