Rusko: podiel USD sa v štátnom Fonde národného bohatstva zníži na nulu, stúpne v ňom význam eura

PETROHRAD – Ministerstvo financií Ruskej federácie do mesiaca zmení štruktúru Fondu národného bohatstva. Podiel dolára sa zníži na nulu.

Vo fonde budú britská libra – na 5%, japonský jen – zostane na 5%, euro – porastie na 40%, jüan – na 30%, navyše do štruktúry fondu bude zahŕňať zlato s 20% podielom, uviedol minister financií Anton Siluanov na brífingu na petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre.

“Rovnako ako centrálna banka sme sa rozhodli znížiť investície Fondu národného bohatstva do dolárových aktív. Pokiaľ dnes máme zhruba 35% investícií  FNB v dolároch a 35% v eurách, čo sa týka štruktúry, rozhodli sme sa z dolárových aktív stiahnuť.” úplne nahradením investícií v dolároch nárastom eur, nárastom zlata. Dolár – nula, euro – 40%, juan – 30%, zlato – 20%, libra a jen – po 5%. To znamená, že sme nahradili doláre s nárastom o 5% v eurách, zlatách a juanoch, “povedal novinárom.

“Celkom rýchlo. Do mesiaca,” spresnil šéf ministerstva financií a odpovedal na otázku, ako rýchlo sa to stane.

Vo februári 2021 boli kvôli zvýšenia ziskovosti a diverzifikácie investičných rizík zahrnuté do regulačnej menovej štruktúry aktív japonský jen s podielom 5% a čínsky jüan s podielom 15%. Zároveň sa pre každú menu znížili podiely dolára a eura zo 45% na 35%. Podiel libier šterlingov zostal nezmenený na 10%.