United Airlines hlási návrat k nadzvukovým lietadlám

NEW YORK – Americká letecká spoločnosť United Airlines oznámila, že sa chystá kúpiť ultrarýchle lietadlá od spoločnosti Boom Supersonic, čím sa oživí tradícia nadzvukových osobných letov, píše Reuters.

Spoločnosť plánuje získať pätnásť lietadiel Overture a v budúcnosti si môže kúpiť ďalších tridsaťpäť. Podľa agentúry Bloomberg bude jedno lietadlo stáť dvesto miliónov dolárov a celková suma obchodu tak dosiahne tri miliardy.

Overture je nadzvukové lietadlo, ktoré dokáže absolvovať transatlantický let asi za tri a pol hodiny, čo je polovica trvania bežného letu. United sa zaviazali optimalizovať svoje lietadlá tak, aby od spustenia do prevádzky, ktoré sa plánuje na rok 2029, mohli na 100% využívať udržateľné letecké palivo.

Plánujú predávať letenky za cenu business triedy, jedno lietadlo poskytuje od 65 do 88 miest. Ak bude projekt United Airlines úspešný, oživí tradíciu nadzvukovej osobnej dopravy. Bola prerušená v roku 2003 po vyradení britsko-francúzskeho Concorde z prevádzky.

Sovietske nadzvukové lietadlo Tu-144 sa používalo v osobnej doprave od roku 1975 do roku 1978. Vedúci spoločnosti Aeroflot Vitaly Savelyev hovoril o pripravenosti oživiť tieto lety v Rusku v roku 2018.