Čo týždeň dal: sezóna výsledkov hýbe trhmi

NEW YORK – Výsledky najväčších amerických spoločností spôsobovali zmiešané nálady na trhoch.

V pondelok začali akciové trhy pozitívne a všetky hlavné indexy uzavreli deň v zelených číslach. Index S&P 500 prekonal svoju kľúčovú hranicu 4 000 bodov, pričom viacerí technickí analytici považujú túto úroveň za hranicu, ktorá by mohla definovať smer indexu aj burzy. Index Nasdaq 100 sa ocitol na najlepších úrovniach od novembra minulého roku. Spotify Technology v pondelok oznámila, že plánuje znižovanie počtu pracovných miest s cieľom znížiť výdavky. Vyhlásila, že chce znížiť stav počtu zamestnancov o približne 6 %. Spoločnosť Barclays, zlepšila svoje vyhliadky na spoločnosti Advanced Micro Devices. a Qualcomm čo vyvolalo takmer 5% nárast indexu Philadelphia Semiconductor Index. Advanced Micro Devices bola zároveň spoločnosťou s najväčším denným nárastom a uzavrela deň s 9,22 % rastom hodnoty.

V utorok americké indexy kolísali po svojom najlepšom dvojdňovom raste od novembra. Počas dňa oznámilo v oblasti technológií svoje výsledky niekoľko ďalších spoločností. Následkom toho klesol v dôsledku neuspokojivých výsledkov Dow Jones Transportation Average. Neuspokojivé výsledky vykázali spoločnosti Union Pacific Corp., 3M Co. Kombinácia zmiešaných ziskov a ekonomických čísel spôsobovala, že investori váhali s väčším rizikom, najmä po náraste akcií. V utorok bola zverejnená obchodná aktivita v USA, kotrá klesala už siedmy mesiac po sebe, hoci miernejším tempom, zatiaľ čo ukazovateľ cien vstupov sa zvýšil, čo svedčí o pretrvávajúcich inflačných tlakoch. Newyorská burza v utorok skúmala, čo spôsobilo výkyvy akcií a zastavenie obchodovania počas otvorenia trhu. Výkyvy spôsobili, že sa desiatky najväčších amerických spoločností náhle prepadli alebo prudko vzrástli a v priebehu niekoľkých minút dosiahli takmer 25 percentuálnych bodov medzi maximom a minimom.

Počas stredy sa americké indexy pohybovali medzi ziskami a stratami a uzavreli deň mierne pri otváracích cenách. Obchodníci a investori sa riešili počas dňa, či centrálna banka Anglicka zmení svoju politiku a ešte tento rok zníži svoju kľúčovú úrokovú sadzbu. Prvýkrát od augusta 2022 sa podľa kurzových stávok na menovom trhu plne počítalo so znížením sadzby o štvrť bodu do konca roka. Očakáva sa, že sadzby sa budúci mesiac ešte zvýšia a v lete dosiahnu maximálnu úroveň približne 4,5 %. K preceneniu došlo po tom ako séria ekonomických údajov ukázala, že trh začína pochybovať, že britská centrálna banka bude schopná držať sadzby na takejto vysokej úrovni dlhší čas. Makroekonomické údaje poukázali na to, že inflácia výrobných cien v Spojenom kráľovstve rástla najpomalším tempom za takmer rok a údaje z predchádzajúceho dňa na druhej strane signalizovali slabú náladu v odvetví služieb a rekordné obmedzovanie výroby v továrňach.

Vo štvrtok sa index S&P 500 posunul na najvyššie hodnoty od začiatku decembra minulého roku po tom, čo sa snažil nájsť smer keďže akcie reagovali na kvartálny nárast amerického HDP, ktorý bol nad očakávaniami trhu a tiež na nízky počet nových nezamestnaných. Tesla počas dňa viedla vo výsledkoch v rebríčku Nasdaq 100, keďže Elon Musk využil potenciál automobilky na výrobu 2 miliónov vozidiel. Historicky najvyššie zisky aj tržby spoločnosti vytlačili akcie automobilky o 10 % nahor. Spoločnosť International Business Machines sa naopak prepadla, pretože jej cash-flow sklamal obchodníkov. Hrubý domáci produkt USA, ktorý bol v štvrtok zverejnený, rástol do konca roka 2022 rýchlejším tempom, než sa predpokladalo, ale objavili sa známky spomalenia základného dopytu, keďže rast ohrozujú najprudšie zvýšenia Fedu za posledné desaťročia.

Piatok spôsobili technologické akcie oživenie pre index Nasdaq, ktorý uzavrel štvrtý pozitívny týždeň v rade aj napriek nepriaznivým výsledkom technologických spoločností. Investori sa zbavil neuspokojivých výhľadov niektorých najväčších svetových technologických spoločností a posunul akcie nahor vďaka špekuláciám o menšom zvýšení sadzieb FEDu, keďže inflácia vykazuje známky zmierňovania. Spoločnosť Tesla Inc. vzrástla počas posledného obchodovacieho dňa v týždni až o viac ako 10 % aj napriek negatívnej prognóze výrobcu čipov Intel Corp., ktorá nasledovala po znepokojivých vyjadreniach gigantov Microsoft Corp. a Texas Instruments Inc. v posledných dňoch. Piatkové Fedom preferované merania inflácie sa v decembri zmiernili na najpomalšie ročné tempo za viac ako rok a výdavky klesli.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne, ktorý vzrástol v januári 2023 o 1,1 bodu na -20,9, čo je najviac od februára 2022, a to vďaka nádeji, že nižšie ceny energií a výdavky z fondu obnovy by mohli pomôcť vyhnúť sa recesii v tomto roku. Ceny nových bytov v Kanade medziročne vzrástli o 3,9 percenta, čo je najmenej od októbra 2020, a spomalili sa zo 4,1 percenta z predchádzajúceho mesiaca. Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku vzrástol vo februári 2023 na -33,9 bodov z mierne revidovanej hodnoty -37,6 bodov v januári, pričom trh očakával -33,0 bodov. Ročná miera inflácie v Austrálii sa v 4. štvrťroku 2022 zvýšila na 7,8 % zo 7,3 % v 3. štvrťroku a prekonala trhové prognózy na úrovni 7,5 %. Bank of Canada na svojom prvom zasadnutí v roku 2023 podľa očakávaní zvýšila jednodňovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,5 %. Ekonomika USA v 4. štvrťroku 2022 medzi kvartálne vzrástla o 2,9 %, po skoku o 3,2 % v 3. štvrťroku a prekonaní prognóz na úrovni 2,6 %. Osobné výdavky v USA klesli v decembri 2022 medzimesačne o 0,2 %, čo je horšie ako trhové prognózy poklesu o 0,1 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                 +1,51 %

DOW JONES:        +1,03 %

NASDAQ:               +2,48 %

DAX:                       +0,31  %

Euro Stoxx 50:     +0,66 %

NIKKEI:                   +1,77 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              +6,69 %

DOW JONES:     +2,54 %

NASDAQ:            +12,0 %

DAX:                     +6,83 %

Euro Stoxx 50:  +7,62 %

NIKKEI:                +6,48 %

Dominik Červenka, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.