Rusko: komu sa na trhoch nelení, tomu sa zelení

MOSKVA – V piatok 4. júna 2021 ruské indexy boli v zelenej zóne, hoci väčšinu dňa trávili v červenej. Bolo to na pozadí rastúcich cien ropy, ako aj vonkajšieho prostredia a vyhlásení podpredsedu Centrálnej banky Ruskej federácie Alexeja Zabotkina o ukončení fázy oživenia ruskej ekonomiky.

Na konci hlavnej obchodnej seansy sa moskovský burzový index zvýšil o 0,05% na 3807,43 bodu, zatiaľ čo dolárový index RTS získal 0,64% na 1657,06 bodu.

Dôležitá makroekonomická štatistika dnes v Ruskej federácii nebola zverejnená. Minister financií Anton Siluanov však oznámil nebezpečenstvo prehriatia ruskej ekonomiky. Aktuálna inflácia je podľa neho 5,9% medziročne.

Po uzavretí obchodovania sú augustové futures na kapitál Brent v pozitívnom teritóriu o 0,38% na úrovni okolo 71,58 USD za barel. Pár USD / RUB oslabuje o 0,1% na 72,7958, zatiaľ čo kurz EUR / RUB klesá o 0,26% na 88,61.

Príjemcami aukcie sú dnes developerské spoločnosti – PIK a LSR. Stalo sa tak po slovách prezidenta Vladimíra Putina o pokračovaní preferenčného hypotekárneho programu na ďalší rok. Akcie spoločností uzavreli 1,49%, respektíve 1,68%.

Najlepšie výkonnejšie akcie TCS Bank (+ 2,45%). Ťahúňmi rastu boli správy o akvizícii 7,5% podielu na petrohradskej burze cenných papierov spoločnosťou Tinkoff. Ďalším pozitívnym faktorom boli správy o rozhodnutí dôvery rodiny Olega Tinkova pokračovať v držbe akcií TCS po dobu šiestich mesiacov.

Hlavným outsiderom sú dnes akcie banky Petrohrad. Citáty reagujú na zatvorenie registra akcionárov, aby mohli dostávať dividendy na rok 2020, a v skutočnosti sa správajú ako rozdiel v dividendách. Túto tézu potvrdzuje aj skutočnosť, že akcie klesajú približne o výšku predpokladaného dividendového výnosu – asi 6,75%, zatiaľ čo očakávaný dividendový výnos je 6,03%.

Z ďalších obchodných outsiderov by sme chceli poukázať na také spoločnosti ako Raspadskaya (-3,28%), Inter Rao (-3,02%) a Polyus (-2,43%). Dnes ďalší obchodní lídri: Transneft (+ 2,49%), Novatek (+ 1,28%) a VSMPO-AVISMA (+ 1,40%).

Investori, ktorí sa zameriavajú na prácu s nádejnými domácimi spoločnosťami a na vysoko kvalitnú históriu dividend, sa môžu bližšie pozrieť na stratégiu „RU. Kapitál a dividendy“, ktorá sleduje práve tieto cenné papiere.

Z technického hľadiska prelomí moskovský burzový index strednodobo uptrend. V krátkodobom horizonte existuje možnosť lokálnej korekcie vo vnútri kanála na 3 700 úrovní. Naznačujú to stochastické čiary, ktoré sú v prekúpenej zóne.