Čo týždeň dal: driemajúci Joe sa konečne prebudil

BRATISLAVA – Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil, že bude otvorený prehodnoteniu návrhu na zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb.

Stalo sa tak pri rokovaní o navrhovanom rozsiahlom pláne infraštruktúry. Pôvodným plánom amerického prezidenta bolo navýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb na 28 % z úrovne 21 %. Tento návrh by sa však pravdepodobne nestretol s podporov medzi republikánmi. Tým pádom by sa stal aj prekážkou pri prijímaní plánu infraštruktúry. Podľa dostupných informácií by nakoniec Joe Biden namiesto navyšovania dane odporúčal minimálnu sadzbu dane z príjmu právnických osôb vo výške 15%. V nadväznosti na túto správu americké akciové indexy zmierňovali svoje straty.

Nezamestnanosť v USA ďalej klesá a to konkrétne zo 6,1% na 5,8%. Pokles bol pritom vyšší než očakávaný aj navzdory tomu, že výsledky NFP znovu sklamali. Očakávalo sa, vytvorenie až 650 tisíc pracovných miest, avšak trh vytvoril „len“ 559 tisíc.

Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker v stredu vyhlásil, že by bolo vhodné začať pomaly a opatrne znižovať nákup dlhopisov. Toto rozhodnutie by sa podľa jeho slov malo vhodne načasovať a počkať pokiaľ bude ekonomika Spojených štátov vykazovať silný a stabilný progres. Podľa mnohých ukazovateľov Fedu by sa tieto podmienky mali naplniť koncom tohto roka.

Cena ropy v tomto týždni rástla a dostala sa na najvyššie hodnoty od vypuknutia pandémie aj napriek tomu, že OPEC+ sa chystá navyšovať ťažbu ropy. Silné zotavenie v USA a Európe dalo OPEC + dôveru, že trhy môžu absorbovať ďalšie navýšenie ťažby aj napriek vyhliadkam na väčšie dodávky z Iránu, ak by sa obnovila jadrová dohoda. Zatiaľ čo nárast prípadov Covid-19 v niektorých častiach Ázie , predovšetkým v Indii, ohrozuje dopyt, spoločný technický výbor OPEC + predpovedá, že zásoby ropy klesnú od septembra do decembra minimálne o 2 milióny barelov denne.

V tomto týždni prešli cenovou korekciou akcie spoločnosti Tesla, ktoré strácali po tom ako objednávky z Číny na elektromobily od tejto spoločnosti klesli za mesiac máj o viac ako polovicu v porovnaní s aprílom. Spoločnosť Tesla čelila v posledných mesiacoch odporu v Číne kvôli tomu, ako sa vyrovnala s obavami spotrebiteľov o bezpečnosť a kvalitu svojich automobilov, a tiež musela čeliť väčšej konkurencii zo strany čínskych výrobcov elektromobilov, ako je napríklad Nio Inc.

Týždenná zmena hlavných akciových indexov na Wall Street vyzerala nasledovne: Dow Jones + 0,8 %, S&P 500 + 0,67 % a technologický index Nasdaq + 0,54 %.

V medziročnom porovnaní dosahujú indexy nasledovné zisky: Dow Jones + 32,19 %, S&P 500 + 35,89  %, Nasdaq + 43,63 %.

Capital Markets, a.s., o.c.p. www.capitalmarkets.sk