Bielorusko: hovorca ministerstva zahraničných vecí Glaz zasadil ťažkú ranu americkému imperializmu

MINSK – Ministerstvo zahraničných vecí Bieloruska komentuje sankcie USA voči krajine. „Ako suverénna krajina nemôžeme ignorovať tento nepriateľský útok,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničia Anatolij Glaz v komentári vstupu do platnosti sankcií USA voči niekoľkým podnikom koncernu Belneftechim.

Komentár zverejnilo bieloruské ministerstvo zahraničia na svojom webe.

„Áno, dnes formálne začali platiť predtým ohlásené jednostranné sankcie USA proti niekoľkým bieloruským podnikom petrochemického komplexu,“ uviedol Glaz. „Ide o nezákonné kroky, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom a majú vyvinúť tlak na suverénny štát. Tieto opatrenia budú mať za následok poškodzujú pracovné kolektívy postihnutých subjektov, jednoduchých bieloruských občanov. Aj keď americká strana bude predvídateľne naďalej opakovať zaklínadlá týkajúce sa podpory bieloruského ľudu a inteligentných bômb, och, prepáčte, cielené sankcie. V skutočnosti je táto podpora pokrytecká a čoraz viac našich občanov tomu začína veľmi dobre rozumieť.“

Glaz poznamenal, že v Budapeštianskom memorande podpísanom Spojenými štátmi v roku 1994 sa uvádza, že Spojené štáty americké opätovne potvrdili svoj záväzok voči Bieloruskej republike, v súlade so zásadami záverečného aktu OBSE, zdržať sa ekonomického nátlaku  a potvrdili práva Bieloruska na svoje vlastné záujmy, ktoré sú spojené s jeho zvrchovanosťou. „Samozrejme, očakávali sme taký vývoj udalostí, takže štát urobí všetko pre to, aby sa tieto deštruktívne opatrenia nedotkli našich obyvateľov a pracovných kolektívov,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničia.

Podľa neho 3. júna 2021 predvolaný Charge d’Affaires USA na ministerstvo zahraničia, ktorému boli oznámené odvetné opatrenia.

Miss Bielorusko 2018 Mária Vasilievič tancuje na novoročnom plese s Alexandrom Lukašenkom.

„Medzi nimi je zníženie počtu diplomatického a administratívno-technického personálu americkej diplomatickej misie, sprísnenie vízových postupov, dočasné obmedzenie práce amerických špecialistov v Bielorusku,“ uviedol Glaz. „Taktiež sme stiahli rozhodnutie nechať pracovať v Bielorusku Agentúru USA pre medzinárodný rozvoj. Tieto opatrenia – bodové – sú určené na vyslanie jasného signálu Spojeným štátom o nezmyselnosti tlaku a nátlaku vo vzťahoch s Bieloruskom. Rovnako ako predtým, nepotrebujeme eskalovať konflikt a sme pripravení pokračovať v diskusii s americkou stranou o zásadách rovnosti a vzájomného rešpektu. ““

Dňa 3. júna 2021 vstúpili do platnosti obnovené sankcie USA proti koncernu Belneftekhim a proti niekoľkým jeho podnikom. Predpokladá sa, že obmedzenia sa nebudú vzťahovať iba na podniky z bieloruského zoznamu (Belneftekhim USA, Belarusian Oil Trading House, Naftan, Belšina, Grodno Azot, Grodno Chimvolokno, Lakokraska, Polotsk-Steklovolokno “), ale aj na všetky spoločnosti spolupracujúce s uvedenými podnikmi.

Koncom marca tlačový tajomník amerického ministerstva zahraničia Ned Price uviedol, že americká strana odporúča ministerstvu financií obnoviť sankcie voči deviatim bieloruským podnikom. Uviedol, že USA majú záujem na rozvoji obojstranných vzťahov s Bieloruskom, ale nemožno ignorovať udalosti, ktoré sa v krajine odohrali po „zmanipulovaných prezidentských voľbách“ a nekritizovať násilie a represívne taktiky proti pokojným demonštrantom a väznenie viac ako tristo politických väzňov.

Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) pôsobí v Bielorusku od roku 1999. Ako je uvedené na webovej stránke agentúry, jej aktivity v krajine sú zamerané na uľahčenie transformácie Bieloruska na demokratický trhovo orientovaný štát. USAID podporuje rozvoj občianskej spoločnosti, súkromného sektoru a podnikania a podporuje obhajobu práv zraniteľných skupín.

V roku 2020 krajina získala s podporou USAID aj pomoc v boji proti COVID-19. Konkrétne v septembri 2020 venovala kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie s finančnou podporou USAID 250 koncentrátorov kyslíka za 211 000 dolárov. Vybavenie bolo dodané ako súčasť projektu WHO Pripravenosť a podpora na podporu pandémie COVID-19 financovaného z USAID. V decembri 2020 dodala poľská kancelária WHO v Bielorusku za účasti USAID vybavenie a prostriedky na zabránenie šíreniu koronavírusovej infekcie na minskom národnom letisku za 47 000 dolárov.