Turkménsko oslavuje sviatok jari Nowruz
AŠCHABAD – Slovo Nowruz (Novruz, Navruz, Nooruz, Nevruz, Nauryz ) znamená nový deň; jeho pravopis a výslovnosť sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť.
Nowruz označuje prvý jarný deň a oslavuje sa v deň astronomickej jarnej rovnodennosti, ktorá zvyčajne nastáva 21. marca. Oslavuje ho ako začiatok nového roka viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete a už viac ako 3000 rokov sa oslavuje na Balkáne, v povodí Čierneho mora, na Kaukaze, v Strednej Ázii, na Strednom východe a v ďalších regiónoch.
Nowruz, ktorý bol v roku 2009 zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva ako kultúrna tradícia dodržiavaná mnohými národmi, je slávnosťou predkov pri príležitosti prvého jarného dňa a obnovy prírody.
Nowruz ( perzsky : نوروز [noːˈɾuːz] ) je iránsky alebo perzský Nový rok, ktorý oslavujú rôzne etnické skupiny na celom svete. Je to sviatok založený na jarnej rovnodennosti — ktorá označuje prvý deň nového roka v iránskom kalendári Solar Hijri , ktorý je podľa gregoriánskeho kalendára približne 21. marca .
Deň Nowruz má svoj pôvod v iránskom náboženstve zoroastrizmu a je teda zakorenený v tradíciách iránskych národov ; v západnej Ázii , Strednej Ázii , na Kaukaze, v povodí Čierneho mora , na Balkáne a v južnej Ázii ho však oslavujú rôzne komunity už viac ako 3000 rokov . V súčasnosti, zatiaľ čo je pre väčšinu oslávencov z veľkej časti sekulárnym sviatkom, ktorý si užívajú ľudia rôznych vierovyznaní a pôvodu, zostáva Nowruz svätým dňom pre zoroastriánov, Baháʼís , a niektoré moslimské komunity.
Ako jarná rovnodennosť Nowruz označuje začiatok jari na severnej pologuli, teda okamih, kedy Slnko prekročí nebeský rovník a vyrovná noc a deň, sa počíta presne každý rok. Tradičné zvyky Nowruzu zahŕňajú oheň a vodu, rituálne tance, výmeny darčekov, recitovanie poézie, symbolické predmety a ďalšie; tieto zvyky sa líšia medzi rôznymi národmi a krajinami, ktoré oslavujú sviatok.