Čínski boháči zarobili tento rok bilión a pol dolárov

PEKNIG –  Čínski superbohatí ľudia zarobili za posledný rok rekordných 1,5 bilióna dolárov napriek globálnej hospodárskej kríze spôsobenej pandémiou koronavírusov. Píše o tom brtiský denník Daily mail.

Ako poznamenali analytici, „svet ešte nikdy nevidel toľko bohatstva, ktoré sa vytvorilo iba za jeden rok.“ V Číne je 257 nových miliardárov. Majetok najbohatšieho človeka v krajine, Jacka Ma, sa zvýšil o 45 percent na 58,8 miliárd dolárov. Jeho spoločnosť Alibaba profitovala z krízy zlepšením výkonnosti.

Podnikatelia v zdravotníctve tiež zvýšili svoj kapitál. Napríklad zakladateľ vakcínovej spoločnosti Zhifei Jiang Zhensheng strojnásobil svoje imanie na 19,9 miliárd dolárov. Čínski podnikatelia tiež profitovali zo silného globálneho dopytu po maskách a zdravotníckych pomôckach. Celkový vývoz v septembri stúpol o 9,9 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Čínska ekonomika od januára do septembra tohto roku vzrástla o 0,7 percenta. Príjmy obyvateľstva sa medziročne zvýšili o 3,9 percenta. V druhom štvrťroku tohto roku sa práve Čína ukázala ako jediná krajina skupiny G20, ktorej ekonomika rástla.