Premiér Igor Matovič tvrdí, že zabezpečil pre SR dva milióny vakcín Sputnik V

BRATISLAVA – Premiér Igor Matovič vyhlásil, že zabezpečil pre Slovensko dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Finančným novinám to zatiaľ nepotvrdil, ani nevyvrátil, žiaden informačný zdroj z Ruskej federácie.

Žiadne ruské média nepriniesli ani jeden článok, ktorý by hovoril o tom, že Slovensku rokuje o nákupe vakcíny Sputnik, a má pripravenú predbežnú zmluvu.

Výskumu agentúry Ako ukázal, že ak by sa použila vakcína Sputnik V, tak by stúpol záujem o očkovanie medzi 300 000 ľuďmi.

Slovenský premiér povedal, že rokoval so štátnym  Ruským fondom priamych investícií. Riaditeľa fondu nazýval krstným menom Kirill. Ani raz nepovedal jeho priezvisko Dmitriev. Ruský Fond priamych investícií je štátny fond bohatstva. Tento typ fondu financuje podnikateľské aktivity štátu. Zisky majú slúžiť pre budúce generácie. Ruský fond financuje výrobu vakcíny proti vírusu Sputnik V.

Vláda SR neschválila nákup vakcíny Sputnik V. Rozhodnutie vetovala politická strana Za ľudí.

Ako upozornil v sociálnej sieti šéfredaktor portálu www.noveslovo.sk Emil Polák, do rozhodovania vlády sa dostal princíp veta Bezpečnostnej rady OSN.  Akýkoľvek jej člen môže negovať rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Ako tvrdí Igor Matovič princíp veta obsahuje koaličná zmluva.

Asistent prezidenta Ruskej federácie Maxim Oreškin a riaditeľ Ruského fondu priamych investćií Kirill Dmitriev. Fotografia: www.wikipedia.og

 

Okrem iného Igor Matovič povedal že rokoval s Ministerstvom ekonomického rozvoja Ruskej federácie. Povedal, že komunikoval s ruským ministrom Manturovom. Denis Valentovič Manturov vedie Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie.

Denník N priniesol informáciu tom, že rokovania inicioval Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Viktor Bratčikov. 

Ako informuje Úrad vlády SR, predseda vlády kritizoval odmietanie ruskej vakcíny. Poukázal na to, že Sputnik je registrovaný okrem Maďarska aj v ďalších 29 krajinách. V otázke očkovania sa podľa neho stali krajiny Európskej únie “lúzrami” vzhľadom na množstvo oneskorených vakcín.

Matovič podporil ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho, aby využil svoju kompetenciu a podobne ako pri iných neregistrovaných liekoch povolil používanie Sputnika V.

Odopieranie vakcíny nazval premiér pokusom na ľuďoch, či prežijú bez nej. “Tá vakcína nemá chybu,” mieni premiér. Igor Matovič povedal, že plánuje ľuďom umožniť, aby sa dobrovoľne mohli zaočkovať vakcínou, ktorej dôverujú. Poznamenal, že ide o otázku, pri ktorej je “nevhodné a ťažko populistické” viesť geopolitické zápasy. Kritizoval tiež, že sa tým znižuje dôvera k očkovaniu.

Pre týždňom Igor Matovič povedal, že je možnosť, že vakcína Sputnik V by sa mohla vyrábať na Slovensku.

„Nikto z Ruska nechce na Slovensku Sputnik vyrábať, aj keď by som si to veľmi želal,” uviedol predseda Slovenskej národnej strany strany Andrej Danko. V minulej vláde sa práve on zasadzoval o intenzívnejšie vzťahy s Ruskou federáciou. Informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Sputnik V bola prvá vakcína proti COVID-19, ktorú zaregistrovalo Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie 11. augusta 2020.