Rusko: Vyvinuli tretiu vakcínu CoviVac

MOSKVA – Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie zaregistrovalo v poradí tretiu vakcínu proti COVID – 10. Informoval o tom premiér Michail Mišustin.

Prvých 120 tisíc dávok vakcíny CoviVac sa do civilného obehu dostane v polovici marca, informuje agentúra TASS. Podľa neho látka preukázala bezpečnosť a účinnosť v klinických skúškach.

CoviVac je tretia ruská vakcína. Vyvinulo ho Čumakove federálne výskumné a vývojové centrum pre imunobiologické preparáty Ruskej akadémie vied. Aké má renomé ústav, ktorý vytvoril ďalšiu očkovaciu látku proti covidu?

V roku 1955 vznikol v súvislosti s hrozbou šírenia paralytickej poliomyelitídy (ľudovo známej ako detskej obrny) Ústav pre štúdium poliomyelitídy v rámci Akadémia lekárskych vied ZSSR. Neskôr sa v roku 1960 premenoval na Ústav poliomyelitídy a vírusovej encefalitídy Akadémie lekárskych vied ZSSR. Zakladateľom a prvým riaditeľom ústavu (do roku 1972) bol známy sovietsky mikrobiológ Michail Petrovič Čumakov.

V čo najkratšom možnom čase ústav zvládol technológiu výroby Salkovej inaktivovanej vakcíny proti poliomyelitíde a do roku 1958 výroba tejto vakcíny dosiahla 5 miliónov dávok ročne. Už v roku 1960 začal rozsiahlu imunizáciu celej populácie ZSSR živou vakcínou proti detskej obrne.

Súčasne s úspešným vývojom programu eradikácie poliomyelitídy ústav vyvinul metódy ochrany pred inými vírusovými chorobami. Vedci vytvorili technológie na prípravu množstva vírusových vakcín a na základe jeho činnosti bola zvládnutá priemyselná výroba väčšiny vyvinutých vakcínových prípravkov.

Pri vývoze vakcíny do viac ako stovky krajín sveta ústav pomohol nielen pri riešení problémov medzinárodného zdravia, ale tiež krajine priniesol značné devízové ​​príjmy a mal možnosť použiť časť finančných prostriedkov na vedu.