Vláda SR neschválila nákup ruskej vakcíny Sputnik V

BRATISLAVA – Slovenská vláda neschválila nákup ruskej vakcíny proti koronavírusom Sputnik V, uviedol šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajči.

“Vláda dnes nerozhodla o nákupe vakcíny Sputnik V, vetovala ju strana Za ľudí,” uviedol Krajči.

Veronika Remišová, šéfka strany Za ľudí, ktorá je súčasťou vládnej koalície, uviedla, že „každá vakcína musí byť registrovaná v agentúre EMA“. „Je to zavedený štandard a je to v záujme ľudského zdravia,“ uviedla.

Predseda vlády Igor Matovič predtým 18. februára oznámil vo vláde diskusiu o začatí rokovaní s Ruskom o dodávkach vakcíny Sputnik V pred jej registráciou v Európskej agentúre pre lieky (EMA). Podľa neho za to hovorili poprední slovenskí odborníci. V stredu vyzvala na nákup ruskej vakcíny  Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).

Podľa agentúry TASS štátny Ruský fond priamych investícií poznamenal, že fond požiadal agentúru EMA o účasť na vedeckej konzultácii o Sputniku V 22. októbra 2020. Vývojári vakcín, zástupcovia fond  a zástupcovia EMA uskutočnili takúto konzultáciu 19. januára 2021. Fond podal žiadosť o registráciu vakcíny v EÚ 29. januára 2021 a „zahájila proces poskytovania informácií agentúre EMA prostredníctvom postupného preskúmania“.

Zástupca fondu tiež poznamenali, že má oficiálne potvrdenie od EMA, že žiadosť bola prijatá. Objasnil, že rýchlosť schvaľovania žiadosti určuje EMA.

Autorom vakcíny je Národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie N. F. Gamaleja Ústav má 130 rokov. Vedie ho Alexander Gintsburg. Vznikol v roku 1891 ako Súkromný chemicko-mikroskopický a bakteriologický kabinet  как Частный химико-микроскопический и бактериологический кабинет F. М. Blumenthala.

V rozhovore, ktorý zverejnil portál www.jewishmagazine.ru  počas stretnutia moskovského klubu Solomon povedal: “Vakcínu sme dokázali urobiť v súvislosti s tým, že mám najlepší kolektív z hľadiska intelektuálneho a vedeckého potenciálu. Akákoľvek americká univerzita bude závidieť tomuto kolektívu, ktorá je v ústave.”

Ruská federácia a USA hľadajú cesty spolupráce v oblasti mikrobiológie, vývoja vakcín a iných oblastí vedy. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že tom hovoril počas rozhovoru s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Johnom Blinkenom.

Povedal, že sa s americkým partnerom dotkli tému Sputnik V. Zagratuloval nám k tomu, že vakcína prináša výsledky. Dohodli sme sa presadzovať kontakty medzi našimi laboratóriami, vedcami, výrobcami, pozrieme sa na to, že existujú možnosti vzájomnej spolupráce na tomto fonte.