Ruský sociológ Jurij Levada by sa dožil 94 rokov

MOSKVA Jurij Alexandrovič Levada (24. apríla 1930 – 16. novembra 2006) bol známy ruský sociológ , politológ a zakladateľ Centra Levada.

V roku 1952 Levada promoval na Filozofickej fakulte Moskovskej štátnej univerzity . Doktorát z filozofie získal v roku 1966 dizertačnou prácou o sociologických problémoch náboženstva.

V rokoch 1956 až 1988 pracoval Levada v V Akadémii vied ZSSR. Bol prvým ruským profesorom, ktorý kedy prednášal sociológiu, a to na fakulte žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova. V roku 1968 vydal veľmi kvalitnú monografiu pod názovom Sociológia.

Počas politického odmäku za čias Nikitu Chruščova mohol Jurij  Levada prieskumy verejnej mienky. V jednej prednáške na fakulte žurnalistiky sa ho jeden študent opýtal ako hodnotí vstup armád Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968. Jurij Levada povedal: “Ideológia sa nedá exportovať tankami.” Dekan fakulty Jasen Nikolajevič Zassurskij ho vyhodil. Na nátlak straníckeho výboru bol zbavený profesúry. Zo strany ho nevyhodili dostal len stranícky text.

Kritizoval tiež, že dlhé úvodníky Pravdy skutočne málokto číta a denník sociológa odsúdil.

V roku 1969 bol Levada zbavený profesorskej hodnosti pre ideologické chyby vo svojich prednáškach. „Inštitút konkrétnych sociálnych výskumov“, kde bol Levada zodpovedný za sektor Teória a metodológia, musel prejsť totálnou politickou očistou. V roku 1972 bol ústav zatvorený.  Počas čistky z čias generálneho tajomníka KSSZ  Leonida Brežneva sa v krajine zbavili približne 200 sociológov z výskumných ústavov a univerzít.

Levada nastúpil do nového zamestnania v Ústrednom hospodárskom matematickom inštitúte. Spustil metodický seminár, ktorý spájal priaznivcov mnohých rôznych vedných oblastí a bol dlho považovaný za nespoľahlivú inštitúciu. V roku 1988 mu jadro zamestnancov jeho bývalého sektora v Ruskej akadémii vied a členovia jeho seminára pomohli založiť Centrum pre výskum verejnej mienky Ruska ( VCIOM ). Riaditeľkou sa stala Tatiana Zaslavská. Jurij Levada a Boris Grušin boli jej zástupcami.

V roku 2003 Levada spolu so všetkými ostatnými zamestnancami pre interné problémy odišli z VCIOM a pokračovali v práci v Centre Levada . Dňa 16. novembra 2006 Jurij Levada zomrel a bol pochovaný na cintoríne Troyekurovskoye.

Od roku 1988 do roku 1992 bol Levada vedúcim oddelenia teoretických výskumov vo VCIOM pod vedením Tatiany Zaslavskej . V rokoch 1992 až 2003 bol riaditeľom VCIOM.

V roku 1994 sa stal šéfredaktorom časopisu «Sociálne a ekonomické zmeny: monitorovanie verejnej mienky» (rusky: «Социальные и эkonomyческие перемены: мониторингенненщия). Od roku 1991 VTSIOM publikuje sériu výskumov o prezidentských voľbách v Rusku, voľbách do Štátnej dumy a voľbách zákonodarných a výkonných právomocí v rôznych regiónoch krajiny.

Na jar roku 1993 bol pod vedením Tatiany Zaslavskejspustený výskumný program „Monitoring ekonomických a sociálnych zmien“. Tento program bol založený na pravidelných sociologických výskumoch (šesť hromadných prieskumov verejnej mienky v rámci populácie ročne). Poskytla materiál na analýzu dlhodobých čísel sociologických údajov o vzťahu všetkých vrstiev obyvateľstva v Rusku k zmenám v základných oblastiach sociálneho a ekonomického života spoločnosti.

V auguste 2003 sa ruské ministerstvo pre majetkové vzťahy rozhodlo nahradiť riaditeľov VCIOM vládnymi úradníkmi, čo umožnilo jednotlivcom a vládnym štruktúram mať kontrolu nad prácou strediska. Na oplátku všetci zamestnanci VCIOM dali výpoveď a pokračovali vo výskume pod novým názvom — „VCIOM-A“. Po tom, čo Federálna protimonopolná služba Ruskej federácie tento názov zakázala, bola organizácia premenovaná na Levada Analytical Center ( Levada Center ).

Od roku 1988 do roku 1992 bol Levada vedúcim oddelenia teoretických výskumov vo VCIOM pod vedením Tatyany Zaslavskej. V rokoch 1992 až 2003 bol riaditeľom VCIOM.

V roku 1994 sa stal šéfredaktorom časopisu «Sociálne a ekonomické zmeny: monitorovanie verejnej mienky» . Od roku 1991 VTSIOM publikuje sériu výskumov o prezidentských voľbách v Rusku, voľbách do Štátnej dumy a voľbách zákonodarných a výkonných právomocí v rôznych regiónoch krajiny.

V auguste 2003 sa ruské ministerstvo pre majetkové vzťahy rozhodlo nahradiť riaditeľov VCIOM vládnymi úradníkmi, čo umožnilo jednotlivcom a vládnym štruktúram mať kontrolu nad prácou strediska. Na oplátku všetci zamestnanci VCIOM dali výpoveď a pokračovali vo výskume pod novým názvom — „VCIOM-A“. Po tom, čo Federálna protimonopolná služba Ruskej federácie tento názov zakázala, bola organizácia premenovaná na Levada Analytical Center.