Nature cituje koncepciu Michala Kravčíka pre OSN

NEW YORK – Koncept, že vysádzanie stromov pomôže zmierniť klimatické zmeny ukladaním CO2, je príliš zjednodušený, ignoruje veľký vplyv, ktorý majú rastliny na kolobeh vody.

Ekosystémy môžu tento cyklus znovu vyvážiť, čím ďalej zmierňujú zmenu klímy a zároveň znižujú množstvo potravín a extrémy sucha.

Článok renomovaného časopisu Nature, ktorý napísala Erica Gies, cituje prácu slovenského hydrológa Michala Kravčika: Biliografický údaj jeho štúdie prezentovanej na pôde Organizácie spojených národov znie  Kravčík, M. et al. Water for Climate Healing: A New Water Paradigm White Paper (UN, 2023); https://go.nature.

Originál článku nájdete na tomto hyperlinku.

Originál článku pre Organizáciu spojených národov nájdete na nasledovnom hyperlinku.

Slovenský hydrológ Michal Kravčík s  fyzičkou ruského pôvodu A. M. Makarievovou. Je spoluautorkou teórie Biotickej pumpy s Profesorom Gorškovom, ktorú rozvinuli v Inštitúte jadrovej fyziky v Petrohrade. Spolupracuje s univerzitou v Mníchove a momentálne je na prednáškovom turné v USA.

Bibliografický údaj jej štúdie znie: Makarieva, A. M. et al. Front. For. Glob. Change https://doi.org/10.3389/fgc.2023.1150191 (2023). Spolupracoval aj so zosnulým  ruským vedcom, fyzikom A. M. Goškovom.

Autorka článku v časopise Nature píše. “Najdôležitejšia vec, ktorú môžu ľudia urobiť, aby ochránili ľudské spoločenstvá, je podľa nej ochrana starých lesov a spojených, vegetatívnych území. Jednoduché zastavenie ich pokračujúceho ničenia spomalí destabilizáciu klímy.”