Ropa v roku 2023: riziká a hľadanie rovnováhy

Rok 2022 bol výnimočným rokom pre trh s ropou, ktorý sa vyznačoval zvýšenou volatilitou a rekordnými úrovňami, ktoré trh nezaznamenal od roku 2013, keďže priemerná cena ropy Brent dosiahla 100 USD za barel, zatiaľ čo maximum dosiahlo 137 USD za barel.

Očakáva sa, že rok 2023 bude čeliť mnohým podobným protivetrom na strane dopytu aj ponuky, reprezentovaných ekonomickou recesiou, nedostatkom ponuky a pokračovaním ukrajinskej krízy.

Na strane ponuky sú najväčšími producentmi ropy na svete OPEC (30 percent), Spojené štáty americké (12 percent) a Rusko (10 – 11 percent). Zvýšiť ťažbu však plánujú len Spojené štáty, zatiaľ čo OPEC vystupuje ako swingový producent na podporu rovnováhy na trhu a Rusko je nútené znížiť ťažbu, kvôli embargu a cenovému stropu uvalenému na jeho ropu.

Mimo tejto trojice nemožno počítať s citeľným rastom dodávok pre nedostatok globálnych investícií do odvetvia. Zatiaľ čo silný tlak na alternatívnu energiu a energetickú transformáciu v predchádzajúcich rokoch znížili investície do ťažby ropy a zemného plynu, tak veľa nových projektov zostalo bez financovania. Podľa niektorých analytikov môže vyrovnanie tejto investičnej medzery trvať tri až päť rokov.

V októbri OPEC + znížil ťažbu o približne dva milióny barelov denne až do konca roku 2023. Vo verejnej rétorike skupiny sa fráza zvýšiť produkciu neobjavuje. Naopak, koalícia sa sústreďuje na riziká recesie a deklaruje pripravenosť na ďalšie škrty kedykoľvek.

Ťažko povedať, ako stabilný bude OPEC + na tejto ceste, ale teraz úroveň produkcie kontroluje niekoľko veľkých producentov v skupine vedenej kráľovstvom, zatiaľ čo zvyšok koaličných krajín stále nie je schopný dosiahnuť svoje kvóty. . V záujme skupiny je stabilizovať trh a udržať relatívne vysoké ceny.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (angl. skratka OPEC Organisation of the Petroleum Exporting Countries) vznikla v roku 1960, má sídlo vo Viedni (na titulnej fotografii)  a jej členské štáty sú: AlžírskoAngolaIrakIránKuvajtLíbyaNigériaKongoRovníková GuineaGabonSaudská ArábiaSpojené arabské emirátyVenezuelaIndonézia v roku 2008 vystúpila z organizácie, pretože domácu spotrebu ropy už domáca produkcia nedokázala pokryť, avšak chce sa opäť stať členom, ak sa stane v budúcnosti vývozcom. Tieto členské štáty kontrolujú dve tretiny známych zásob ropy na Zemi. OPEC je z ekonomického hľadiska kartel. 


Rusko je členom OPEC+, no jeho produkcia teraz nezávisí od kvót, ale od schopnosti vyvážať ropu a ropné produkty.

Trh EÚ je uzavretý pre dodávky ruskej ropy, ktoré tvoria viac ako polovicu jej exportu, a vo februári bude uzavretý aj pre ropné produkty.

Napriek tomu ruská ropa naďalej prúdi do Európskej únie ropovodom Družba – 250-tisíc barelov denne pozdĺž južnej vetvy a približne 500-tisíc barelov denne pozdĺž severnej vetvy, pričom v tejto vetve sa očakáva pokles na nulu v roku 2023 Zatiaľ čo malý objem – asi 130 000 barelov denne – bude do konca roku 2024 naďalej smerovať do Bulharska po mori.

Na druhej strane väčšina dodávok bola presmerovaná do Ázie, najmä do Indie. Čína a Turecko tiež zvýšili svoj dovoz.

Niektoré zásoby však zostávajú zaseknuté a môže byť ťažké ich predať kvôli cenovému stropu. Straty ruskej produkcie v roku 2023 by sa mohli pohybovať od 0,5 do 1,5 milióna bpd, v závislosti od toho, aký problematický je mechanizmus cenového stropu pre trh.

V USA za posledný rok bridlicové spoločnosti reagovali na rastúce ceny pomaly. A zvýšila úroveň produkcie len o približne 400 000 barelov denne na 12,1 milióna barelov denne. V roku 2023 EIA očakáva podobný nárast v rozmedzí 400-500-tisíc barelov denne.

Dlhodobé politické rozhodnutia o energetickom prechode sú stále platné. Z krátkodobého hľadiska riziko recesie núti výrobcov vyhýbať sa rozsiahlym investíciám do nových projektov, najmä preto, že väčšina bridlicových oblastí je už rozvinutá. Vo svetle týchto údajov môžu zostať zásoby ropy v roku 2023 obmedzené.

Tá má podľa Medzinárodnej energetickej agentúry stúpnuť len asi o 770-tisíc barelov denne, no zohľadňuje to očakávania poklesu ruskej produkcie o 1,4 milióna barelov denne. V roku 2022 agentúra neustále prejavuje nadmerný pesimizmus v súvislosti s ruskými dodávkami, takže by mohlo byť vhodnejšie tieto čísla mierne upraviť a získať odhad rastu globálnej ponuky na 1,1 – 1,2 milióna barelov denne. Hlavnými faktormi, ktoré bude trh sledovať, ostanú stretnutia „OPEC +“, údaje o ruskom exporte a týždenné údaje o produkcii od Energy Information Administration.

Na strane dopytu sa pozornosť sústreďuje na dva hlavné trendy, možnosť recesie v dôsledku vyšších úrokových sadzieb a uvoľnenie blokád v Číne. Úrokové sadzby rastú po celom svete, čo vytvára tlak na ekonomiku a dopyt. V roku 2022 americká centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 425 bázických bodov na 4,25 – 4,5 percenta, čo nie je limit.

Podľa očakávaní môže vrcholová hodnota dosiahnuť v druhom štvrťroku 2023 približne 5 percent a vo štvrtom štvrťroku môže sadzba začať postupne klesať. V takomto scenári sa pravdepodobne vyhneme rozsiahlej recesii a problémom na trhu s dlhmi a dopyt po surovinách zostane zhruba stabilný. Ani takéto prognózy však nezaručujú, že nenastanú žiadne problémy, a môžu byť prehnane optimistické.

Riziká pre ekonomiku a dopyt po surovinách preto zostávajú na programe trhu.  Čínsky dopyt bude v blízkej dobe čeliť protivetru, keďže sa šíri nová epidémia, ale z dlhodobého hľadiska pravdepodobne dôjde k oživeniu, keďže vláda je naďalej odhodlaná podporovať oživenie spotreby. Vyhliadky čínskeho dopytu po rope budú závisieť od toho, ako rýchlo posilnia systém zdravotnej starostlivosti a aká zlá je táto vlna.

Dopyt po rope v roku 2023 môže podporiť úplné zrušenie karantény v Číne, zatiaľ čo globálna ekonomika sa spomalí. Medzinárodná energetická agentúra a OPEC očakávajú rast globálneho dopytu o približne 1,7 a 2,25 milióna barelov denne, ale tieto odhady sú založené na trochu optimistických prognózach rastu globálneho HDP.

Riziká v skutočnosti poukazujú na revíziu výhľadu smerom nadol, čo vedie ku konzervatívnemu hodnoteniu úrovne spotreby ropy v roku 2023. S najväčšou pravdepodobnosťou môže dopyt prevýšiť ponuku v roku 2023 o 0,2 – 0,4 milióna barelov denne, čo pomôže udržať ceny vysoké.

Vrchol môže nastať vo februári a marci, keď sa zmiernenie pandemických obmedzení zo strany Číny zhoduje so znížením produkcie Ruska po nadobudnutí platnosti zákazu ropných produktov. V tom čase môžu byť ceny vyššie ako 100 dolárov za barel, ale tieto úrovne pravdepodobne nebudú stabilné a ceny môžu potom postupne klesať.

Cesta k rastu globálneho HDP bude pravdepodobne o niečo horšia, ako naznačujú súčasné projekcie, čo sa môže prejaviť už v druhom štvrťroku. Okrem ekonomického spomalenia môže klesnúť aj dopyt, ale „OPEC +“ zastaví akékoľvek riziká pretlaku, ktorý podporuje ceny zo súčasných úrovní.

Fotografia: Feel free to use my photos, but please mention me as the author like © C.Stadler/Bwag or © C.Stadler/Bwag; CC-BY-SA-4.0 (that’s good enough) and if you want send me a message: bwag@gmx.net.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.