Autorka belasých džínsov Gloria Vanderbilt v nebi

Americká módna návrhárka, spisovateľka a jeden z autoriek modrých džínsov Gloria Vanderbilt zomrela vo veku 95 rokov. Informuje o tom denník The Independent.

Smrť Vanderbilt potvrdil jej syn, televízny moderátor Anderson Cooper. Uviedol tiež, že pred niekoľkými týždňami bol diagnostikovaný progresívny karcinóm žalúdka. „Bola pripravená. Bola pripravená odísť. “Zomrela,” chcela, “povedal Cooper.

Gloria Vanderbiltová sa narodila v New Yorku v roku 1924 do rodiny veľkého železničného manažéra Reginalda Claypasa Vanderbilta a jeho druhej manželky Glorie Morgan. Bola vydatá štyrikrát. Vanderbilt bola herečka, umelkyňa a dizajnérka. V 70. rokoch ju indická spoločnosť Murjani Corporation vyzvala, aby vydala rad džínsov s iniciálami rodiny Vanderbilt a jej osobné logo s labuťou na zadnom vrecku. Tento model bol v tom čase najvhodnejší. Gloria Vanderbilt je tiež známa ako jeden z prvých dizajnérov, ktorí prichádzajú s modrými džínsami.

Gloria Laura Morgan Vanderbilt (narodená Gloria Laura Morgan Vanderbilt) sa narodila v New Yorku v roku 1924. Bola jediným dieťaťom v rodine veľkého železničného pracovníka Reginalda Kleipula Vanderbilta (1880–1925) a jej druhej  manželky Gloria Morgan (1904–1965), po jej narodení, podľa tradície rodiny Vanderbiltovcov, bola pokrstená v katlíckej cirkvi, ale o rok neskôr, po smrti jej otca jej matka, ktorá je katolíčka zo Švajčiarska, prekrstila svoju dcéru v tradíciách svojho vlastného druhu.

Vo veku jedného roka sa Gloria Vanderbilt stala dedičkou polovice podielu v päťmiliónovom trustovom fonde svojho otca, ktorý zomrel v roku 1925 na cirhózu. v Paríži. Spoločnosť, ktorá bola opatrovateľka Gloria Dodo, hrala dôležitú úlohu v jej detstve, a dvojča sestry jej matky Thelma, ktorá sa vtedy stretla s princom Edwardom Wellom.

V neskorých 1960, Vanderbilt začala rozvíjať vlastný dizajn posteľnej bielizne, riadu a príbory. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia objavila modelingový biznis s použitím vlastného mena ako značky šnúrky. V roku 1976, na návrh jedného z indických modelov korporácie, Vanderbilt spustila svoju vlastnú líniu džínsov, na zadných vreckách, z ktorých bol skript s jej menom a logom labute. Čoskoro značka „Gloria Vanderbilt“ prešla na rad blúzok, topánok, koženého tovaru, likérov, parfumov a rôznych doplnkov. Časom sa džínsy Gloria Vanderbilt, ako sú džínsy Calvin Klein a Armani, stali klasickou značkou, ktorá získala veľkú popularitu po celom svete.

Počas svojho života bola Gloria Vanderbiltová okrem účasti v modelárskom biznise veľmi významnou osobou, ktorá sa zúčastnila mnohých verejných podujatí.

K dnešnému dňu Gloria Vanderbilt predala práva všetkým značkám so svojím menom a nepodieľa sa na modelovaní. Gloria Vanderbilt vyrába L´Oréal posledných tridsať rokov .

V lete roku 2009 bola publikovaná jej autobiografia „Obsession: An Erotic Tale“ Posadnutosť: Erotické príbehy, ktorej venovali médiá veľkú pozornosť kvôli úprimnému opisu jej početných milostných príbehov.