V Nemecku vypočítali možnosť bez ruského plynu

BRATISLAVA – BNetzA: Nemecko dokáže prežiť bez ruského plynu menej ako tri mesiace zimy.

Pri stopercentnom naplnení zásobníkov plynu je Nemecko schopné prežiť bez ruského plynu 2,5 mesiaca priemernej zimy. Uviedol to šéf Federálnej sieťovej agentúry (BNetzA) Klaus Müller.

Vypočítal, že o necelé tri mesiace budú trezory prázdne. Aby zabránil takémuto vývoju udalostí, vyzval úrady, aby našli ďalších dodávateľov a šetrili plyn. Šéf nemeckého regulátora zároveň zhodnotil aktuálnu situáciu s dodávkami plynu ako „napätú, no stále stabilnú“.

Dodávky ruského plynu do Nemecka a mnohých ďalších európskych krajín klesli v polovici júna v dôsledku poruchy zariadenia na kompresorovej stanici Gazpromu Portovaya. Niekoľko motorov s plynovou turbínou bolo poslaných na záručné opravy do Kanady, ktorá ich kvôli sankciám odmietla vrátiť.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck 23. júna oznámil nedostatok plynu v krajine na pozadí zníženia dodávok z Ruska. Povedal, že Nemecko čelí plynovej kríze a oznámil začiatok druhej z troch fáz núdzového vládneho plánu na boj proti energetickej kríze. Obyvatelia a podnikatelia by podľa neho mali znížiť spotrebu plynu – „teraz, v lete a potom v zime“.

Nemecká spoločnosť EnBW Energie Baden-Wuerttemberg AG podpísala 21. júna dlhodobú zmluvu o nákupe skvapalneného zemného plynu (LNG) od amerického exportéra Venture Global LNG. Podľa spoločného vyhlásenia bude americká spoločnosť od roku 2026 dodávať EnBW 1,5 milióna ton LNG ročne. Zmluva bola uzatvorená na dobu 20 rokov.