Čo týždeň dal: pozitívne signály trhy sú v pluse

NEW YORK – Svetové akcie majú za sebou pozitívny úvodný týždeň nového roka. Napriek výkyvom cien zakončil trh v zelených číslach a prináša pozitívny sentiment ohľadom makroekonomického vývoja. 

Pojem zelené čísla znamená, že ceny stúpli a sú vyššie ako v predchádzajúcom období.

V pondelok a teda prvý  deň obchodovania  roku 2023 japonský jen posilnil na najvyššiu úroveň od júna 2022 a európske akcie sa zotavili, keď globálne trhy začali mierne rásť po otrase v roku 2022, keď rastúca inflácia posunula globálne akcie a dlhopisy k najhoršiemu priebehu za viac ako dekádu. Jen posilnil a posunul sa smerom k 130 za dolár, čo je úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od júna uprostred neustáleho úsilia Bank of Japan znížiť výnosy vládnych dlhopisov. Silnejší jen naznačuje, že obchodníci sa domnievajú, že centrálna banka bude nútená mierne zvyšovať svoje úrokové sadzby keďže inflácia rastie. Rally v európskych akciách posunula v prvý obchodný deň roka regionálny index najväčších Euro Stoxx 50 o 1,7 % vyššie. Brazílske akcie klesli o 3,1 %, zatiaľ čo juhokórejské akcie sa tiež obchodovali v pondelok a klesli o 0,5 %. Zmiešaná výkonnosť nasledovala po prudkých výkyvoch v minulom roku, kedy došlo k vymazaniu pätiny hodnoty z globálnych akcií, čo je najhorší priebeh od finančnej krízy v roku 2008. Dlhopisy stratili 16 % hodnoty, čo je najväčší pokles od roku 1990 pretože centrálne banky sa snažili spomaliť rast spotrebiteľských cien zvyšovaním úrokových sadzieb na celom svete.

V utorok americké akcie klesli, keďže spoločnosti Tesla a Apple zdôraznili spomaľujúci dopyt po cyklických statkoch, čím vyvolali obavy z toho, čo čaká rastové akcie a ekonomiku USA na rok 2023, keďže sa Federálny rezervný systém pripravuje na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Štátne dlhopisy aj dolár stúpli. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 ukončili prvú obchodnú seansu v roku 2023 v červených číslach. Pokles spoločnosti Apple posunul trhovú hodnotu firmy pod 2 bilióny dolárov. Firma povedala dodávateľom, aby vyrábali menej komponentov pre niektoré jej produkty z dôvodu slabnúceho dopytu. Tesla klesla najviac od roku 2020 po tom, čo minulý štvrťrok dodala výrazne menej vozidiel, ako sa očakávalo. Ropa klesla najviac od novembra, keď mierne zimné teploty v niekoľkých častiach sveta zmiernili obavy z pretrvávajúcej energetickej krízy. Obavy z recesie naďalej pretrvávajú, aj keď podľa vyhlásení by pokles nemal byť hlboký. Investori budú tento týždeň venovať pozornosť správe o nových pracovných miestach.

V stredu ukončili americké akcie stredajšiu seansu so ziskom, keď obchodníci zvážili obavy predstaviteľov Federálneho rezervného systému vyjadrené počas ich posledného politického stretnutia v súvislosti s kľúčovými údajmi, ktoré ukazujú, že ekonomika sa spomaľuje. Výnosy štátnych dlhopisov klesli. Výnos 10-ročných skončil na 3,68 %, zatiaľ čo dolár poklesol.  Mnoho predstaviteľov zdôraznilo potrebu obmedziť infláciu bez prílišného spomalenia ekonomiky, čo investorov trochu povzbudilo. Nakoniec však zápisnica americkej centrálnej banky zdôraznila, že Fed bude mať oveľa viac práce, ak trhy nebudú spolupracovať. „Fed chcel trhu vyslať správu, že v roku 2023 nebude znižovať ani znižovať sadzby,“ povedal Joe Gilbert, portfóliový manažér pre Integrity Asset Management. „Musíme však pamätať na to, že Fed pred dvanástimi mesiacmi tiež nepredpokladal zvýšenie sadzieb o 400 bázických bodov, takže ich schopnosť predpovedať vlastné akcie je niekedy otázna.“ Bitcoin od nového roku mierne posilnil a obchoduje sa pod hranicou 17 000 dolárov. Rovnako posilnilo aj zlato, ktoré sa obchoduje okolo 1850 dolárov za uncu.

Vo štvrtok uzavreli americké akcie nižšie, keďže pokračujúci dôkaz sily na trhu práce podnietil špekulácie, že Federálny rezervný systém má priestor na ďalšie zvyšovanie sadzieb. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 stratili viac ako 1 % po tom, čo počet náborov prekonal odhady a nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti za minulý týždeň neočakávane poklesli. Dvojročný výnos štátnych dlhopisov citlivý na menovú politiku vzrástol najviac za mesiac. Dolár posilnil voči hlavným konkurentom. Holubičí komentár od prezidenta Fedu St. Louis Jamesa Bullarda, ktorý povedal, že sadzby sa približujú k dostatočne reštriktívnej zóne, nakrátko zlepšili sentiment, ale nestačili na to, aby odvrátili pozornosť od údajov o nábore. Fed naznačil, že silný pracovný trh zostáva hrozbou pre jeho snahy o spomalenie inflácie. Úradníci sa zároveň naďalej obávajú, že finančné podmienky by sa stále mohli príliš uvoľniť na to, aby mohli účinne obmedziť ekonomický rast, a to aj po tom, čo sa Fed pustil do najagresívnejšej sprísňovacej kampane za posledné desaťročia. Ďalšie vyhlásenia centrálnych bankárov prispeli k utlmenému sentimentu vyhláseniami, že centrálna banka má ešte veľa práce, aby skrotila infláciu.

V piatok americké akcie posilnili, pretože obchodníci očakávajú spomalenie rastu miezd, aby pomohli Federálnemu rezervnému systému v boji proti inflácii. Index S&P 500 vzrástol o viac ako 2 %, čím sa zvýšil najviac za viac ako tri týždne. Zisky indexu Nasdaq 100 presiahli 3 %. Oba indexy sú na ceste k tomu, aby prekonali štyri týždne strát. Štátne dlhopisy rástli po tom, čo sa PMI služieb v USA na konci roka 2022 neočakávane znížilo. Dolár zamieril k najdlhšej sérii týždenných strát od novembra. Očakávaná decembrová správa o pracovných miestach nedokázala poskytnúť jasný obraz o stave amerického trhu práce, najmä preto, že prišla deň po tom, ako dva údaje o pracovných miestach signalizovali pokračujúcu silu trhu práce. Piatková správa ukázala, že nové pracovné miesta síce boli najnižšie za posledné obdobie, avšak prevýšili odhady a nezamestnanosť klesla na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia. Obchodníci naďalej uvažujú o tom, ako táto sila kontrastuje so slabšími prírastkami hodinových miezd a čo to znamená pre budúcu politiku Fedu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera nezamestnanosti v USA, ktorá klesla na 3,5 % v decembri 2022, čím klesla pod očakávania trhu 3,7 %. Americká ekonomika vytvorila v decembri 2022 223 000 pracovných miest, čo je najmenej od decembra 2020 ale prekonala očakávania trhu vo výške 200 000. Prvé odhady ukazujú, že ročná miera inflácie v eurozóne klesla v decembri 2022 na 9,2 %, čo je najnižšia úroveň za štyri mesiace, a pod prognózami 9,7 %. USA: Index PMI v službách v decembri upresnený na 44,7 b. oproti predbežným 44,4 b. Eurozóna: Index cien výrobcov PPI v novembri medziročne vzrástol o 27,1 % oproti predchádzajúcim 30,5 % a medzimesačne klesol o 0,9 %. USA: Počet novo otvorených pracovných miest dosiahol v novembri úroveň 10,485 milióna pri trhovom odhade 10,05 milióna. Index S&P Global US Manufacturing PMI v decembri 2022 dosiahol hodnotu 46,2 bodov, čo poukazuje na najväčší pokles aktivity v továrňach od mája 2020 v dôsledku slabého dopytu klientov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                 +1,42 %

DOW JONES:        +1,46 %

NASDAQ:               +0,92 %

DAX:                       +4,93  %

Euro Stoxx 50:     +5,91 %

NIKKEI:                   -0,46 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              +1,42 %

DOW JONES:     +1,46 %

NASDAQ:            +0,92 %

DAX:                     +4,93 %

Euro Stoxx 50:  +5,91 %

NIKKEI:                -0,46 %

 

Timotej Lencz, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.