Európsky súd sa v daňovom spore s Európskou komsiou postavil na stranu firmy Amazon

BRUSEL – Európsky súd sa postavil na stranu Amazon.com Inc. v spore s Európskou komisiou (EK), ktorá obvinila americkú firmu z podhodnotenia výšky odvodov.

Rozhodnutie vyššieho súdu je konečné a ukončuje dlhoročný spor. Ešte v roku 2021 Európsky súd pre všeobecnú jurisdikciu zrušil rozhodnutie EK z roku 2017, podľa ktorého mal Amazon zaplatiť Luxembursku na daniach 250 miliónov eur. Súd potom dospel k záveru, že európsky regulátor neposkytol dôkazy o tom, že Amazon dostával nezákonnú podporu z Luxemburska.

Vo štvrtok toto rozhodnutie schválil Európsky súd.

„Súd potvrdzuje, že EK nepreukázala, že prístup k zdaňovaniu Amazonu v Luxembursku bol štátnou podporou nezlučiteľnou s požiadavkami vnútorného trhu EÚ,“ uviedol súd vo vyhlásení.

Konanie sa týkalo najmä daňovej štruktúry používanej spoločnosťou Amazon v Európe. Internetový predajca realizoval všetky svoje predaje v Európskej únii prostredníctvom svojej prevádzkovej spoločnosti Amazon EU SARL, ktorá vyplácala licenčné poplatky svojej materskej spoločnosti Amazon Europe Holding Technologies SCS registrovanej v Luxembursku a odpočítala licenčné poplatky zo zdaniteľného príjmu.

Európska komisia zistila, že Amazon nafúkol výšku licenčných poplatkov, aby znížil výšku zdaniteľného príjmu. Podľa regulátora spoločnosť túto možnosť dostala daňovou dohodou s luxemburskými úradmi uzavretou v roku 2003 a predĺženou v roku 2011. EK v tejto súvislosti žiadala, aby Amazon odškodnil Luxembursko za nezaplatené dane vo výške 250 miliónov eur plus úroky za osem rokov.

Spoločnosť Amazon, ktorá odvtedy reštrukturalizovala svoje európske operácie, počas konania uviedla, že „nedostalo zvláštne zaobchádzanie zo strany luxemburských úradov a platila dane v úplnom súlade s miestnymi a medzinárodnými daňovými zákonmi“.

Amazon v komentári k rozhodnutiu najvyššieho európskeho súdu zopakoval, že „dodržiaval všetky platné zákony a nedostalo sa mu žiadneho špeciálneho zaobchádzania“ zo strany Luxemburska.

Akcie Amazonu v piatok pred trhom vzrástli o 0,4 %. Od začiatku tohto roka sa ich hodnota zvýšila o 75,5 %.