Inflácia v novembri dosiahla 6,2 %, v priemere sa utlmuje o jeden percentuálny bod mesačne

BRATISLAVA – Spomaľovanie rastu cien v medziročnom porovnaní sa prejavilo takmer vo všetkých 12 hlavných zložkách spotrebného koša.

Informuje o tom Štatistický úrad SR.

Platilo to aj pri potravinách s nealko nápojmi ako aj pre bývanie s energiami, ktoré sú podielovo najvýznamnejšie vo výdavkoch domácností. V porovnaní s októbrom mierne zdraželi vybrané druhy potravín a noviny a časopisy, zlacneli pohonné hmoty.

Medziročná inflácia deviaty mesiac pokračovala v spomaľovaní svojho tempa, spotrebiteľské ceny boli  v novembri o 6,2 % vyššie ako pred rokom. Až do leta tohto roka inflácia presahovala úroveň 10 %. Rast cien sa v poslednom období každý mesiac utlmuje v priemere o jeden percentuálny bod. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny tovarov a služieb opäť vzrástli len mierne, o 0,2 %.

Medzimesačný vývoj – november 2023 v porovnaní s októbrom 2023

Vývoj medzimesačnej inflácie v novembri ovplyvnilo zdražovanie tovarov a služieb v 7 z 12 hlavných sledovaných odborov (výdavkových skupinách domácností), predovšetkým však v odboroch potraviny a nealko nápoje, a rekreácia a kultúra. Ceny v zvyšných odboroch zostali v priemere nezmenené alebo klesli. Zlacnenie sa prejavilo v doprave (o 1 %) pod vplyvom poklesu cien pohonných látok a tiež v odbore pošty a spoje (o 0,7 %), kde poklesli ceny telekomunikačných služieb.

Najväčší vplyv na medzimesačný vývoj malo zdraženie potravín v súhrne o 0,8 %. Ceny stúpli v 6 z 9 sledovaných potravinových položiek, z hľadiska váhy mal na domácnosti najvyšší dopad rast cien chleba a obilnín o 1,3 %, mlieka, syrov a vajec o 0,3 % (mlieko, vajcia, smotana) a zeleniny o 7 %. Zvýšenie cien sa prejavilo aj pri olejoch a tukoch, a cukre a cukrovinkách. V porovnaní s októbrom klesli ceny mäsa o 0,8 % a ovocia o 0,5 %.

Druhý najvýznamnejší vplyv na medzimesačnú zmenu cien malo zdraženie novín, kníh a kancelárskych potrieb z odboru rekreácia a kultúra. Ceny najdynamickejšie vzrástli pri novinách a periodikách vrátane predplatného online periodík.

Index spotrebiteľských cien sa v novembri oproti októbru zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v domácnostiach dôchodcov zhodne o 0,2 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 0,1 %.

Medziročný vývoj – november 2023 v porovnaní s novembrom 2022

Úhrnná inflácia, teda rast cien v medziročnom porovnaní spomaľoval už deviaty mesiac po sebe, aktuálne v novembri dosiahol 6,2 %. Rast cien sa prejavil v 11 odboroch (výdavkových skupinách domácností). Tri z nich, a to vzdelávanie, reštaurácie a hotely, a zdravotníctvo – mali tento rast stále dvojciferný. Naopak menej ako pred rokom platili spotrebitelia za pohonné hmoty, čo spôsobilo v odbore doprava medziročný pokles cien o 0,2 %.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali však naďalej ceny potravín s nealkoholickými nápojmi. Tie spolu s bývaním a energiami tvoria dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností.

Potraviny boli medziročne drahšie o 7,6 %, tempo rastu ich cien spomaľovalo už ôsmy mesiac za sebou. Aktuálne sa toto spomaľovanie v novembri prejavilo v 6 spomedzi 9 zložiek potravín. Dvojciferne vyššie ceny ako pred rokom mali stále 4 položky, chlieb a obilniny, zelenina, cukor a cukrovinky a koreniny a pochutiny. Naopak za oleje a tuky platili spotrebitelia menej o 7,8 %.

Rast cien v odbore bývanie a energie medziročne klesol na úroveň 5,2 %, čo je najnižšia hodnota od konca roka 2021. Váhovo najvýznamnejšia zložka bývania – elektrina, plyn a ostatné palivá – spomaľuje medziročný rast každý mesiac už od februára, aktuálne v novembri boli ceny tejto položky vyššie o 8 %. Ovplyvnilo to pribrzďovanie rastu cien pevných palív a tepelnej energie.

Jediný odbor, v ktorom bol medziročne zaznamenaný pokles cien bol odbor doprava (o 0,2 %) – hlavne vplyvom pokračujúceho zníženia cien pohonných látok, ktoré boli v novembri o 7,5 % lacnejšie ako pred rokom.

Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 6,3 %, za nízkopríjmové domácnosti o 6,4 % a za domácnosti dôchodcov o 6 %.

Spolu za jedenásť mesiacov roka 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 11 % (za domácnosti zamestnancov o 10,9 %, za nízkopríjmové domácnosti o 11,6 % a za domácnosti dôchodcov o 11,4 %).

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri novembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 6,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 6,6 % a čistá inflácia hodnotu 6,3 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,2 % a čistá inflácia zostala na októbrovej úrovni.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.