Pandémia: obavy v oblasti rovnosti a aj nerovnosti

NEW YORK / ŠTOKHOLM – Pandémia koronavírusu neúmerne zasiahla krajiny s vysokými príjmami na obyvateľa, takže rozdiel medzi bohatými a chudobnými sa zmenšil. Bloomberg o tom píše s odvolaním sa na ekonomické výskumy.

Pokles nerovnosti sa začal v roku 2007, ale v roku 2020 sa ukázal ako výraznejší. „Toto nám hovorí viac o strašnom zlyhaní mnohých západných vlád pri ochrane ich občanov, ako o úspechoch chudobnejších krajín. Pandémia odhalila tragické medzery v systémoch verejného zdravia v bohatých krajinách,“ poznamenávajú noviny.

Napríklad v USA majú štáty s priemerným vyšším príjmom na obyvateľa najvyšší počet obetí pandémie. Výskum tiež ukazuje, že štáty, ktoré sa rozhodli neuložiť prísnu karanténu v nádeji, že ochránia svoje ekonomiky, z toho nemali veľký úžitok.

Skôr bolo známe, že švédske úrady sa obávali nárastu počtu miliardárov v krajine na konci roka 2020 uprostred krízy vyvolanej pandémiou koronavírusov. To podľa nich naznačuje zväčšujúci sa rozdiel medzi bohatými a chudobnými.

Kombinované bohatstvo 169 švédskych bohatých ľudí vzrástlo v roku 2020 o 295 miliárd korún (35 miliárd dolárov) na 1,3 bilióna korún. To zodpovedá 40 percentám všetkých súkromných úspor vo Švédsku držaných v akciách a akciových fondoch.