Pred 115 rokmi režim cára Mikuláša II strieľal do robotníkov, ktorých riadil a viedol kňaz Gapon

SANKT PETERSBURG – Pred stopätnástimi rokmi sa v Ruskom impériu začala rúcať monarchia. Začiatkom konca cárskeho režimu bola “krvavá nedeľa”. Tiekla krv robotníkov, ktorí pripravili pre cára Mikuláša II petíciu. 

Udalosti z 9. (22) januára 1905 v Petrohrade, známe tiež ako „Krvavá nedeľa“, alebo „Červená nedeľa“ – rozptýlenie sprievodu petrohradských robotníkov do Zimného paláca, ktorého cieľom bolo odovzdať cisárovi Mikulášovi II. Kolektívnu petíciu o potrebách robotníkov. Sprievod pripravila právnická organizácia Stretnutie ruských továrenských robotníkov v Petrohrade na čele s kňazom Georgijom Gaponom. Robotnícky protest vyvolal štrajk, ktorý nedosiahol svoje ciele. Začal sa 3. januára 1905 v Putilovskej továrni a zachvátil všetky továrne a továrne v Petrohrade.  Dňa 5. januára Gapon navrhol obrátiť sa na pomoc k samotnému cárovi a 7. – 8. januára 1905 vypracoval petíciu, v ktorej boli uvedené požiadavky robotníkov. Spolu s ekonomickými petícia obsahovala množstvo politických požiadaviek, z ktorých hlavnou bolo zvolanie ľudového zastúpenia vo forme ústavodarného zhromaždenia.

V deň sprievodu nebol Mikuláš II v paláci ani v meste. Politická povaha demonštrácie a vôľa demonštrantov preraziť kordón vojakov spôsobili rozohnanie sprievodu.  Počas toho proti neozbrojeným robotníkom použili strelné zbrane. Rozohnanie sprievodu sprevádzalo  usmrtenie viac ako stovky ľudí. To spôsobilo v ruskej spoločnosti a na celom svete výbuch rozhorčenia. Bolo začiatkom Prvej ruskej revolúcie, ale aj začiatkom konca monarchie v Ruskom impériu.

Cára Mikuláša II zabili boľševici v roku 1918. Na začiatku roka 1918 jeho rodinu deportovali do Jekaterinburgu, kde žili v dome Ipaťjeva. V suteréne tohto domu cársku rodinu 17. júla 1918  vyvraždili, keď sa k mestu blížili oddiely bielogvardejcov a československé légie. V tom istom roku zavraždili aj cárovho brata Michaila Alexandroviča Romanova a sestru cárovnej, Alžbetu (Ellu) – ženu cárovho strýka Sergeja.

One thought on “Pred 115 rokmi režim cára Mikuláša II strieľal do robotníkov, ktorých riadil a viedol kňaz Gapon

Comments are closed.