Roskosmos vytvára nového humanoidného robota

MOSKVA –  V štátnej korporácii Roskosmos, v podniku Vedecko-výskumný strojársky ústav v spolupráci s výrobcom rakiet podnikom Energia začali s tvorbou ruského humanoidného robota, ktorý pôjde do vesmíru. Informovalo o tom tlačové oddelenie podniku.  

Agentúra RIA Npovisti napísala, že „práce sa robia v rámci cieľovej práce spoločnosti Teledroid v rámci dlhodobého cieľového pracovného programu na Medzinárodnej vesmírnej stanici.”

Rusko do kozmu vyslalo prvého robota v roku 2010. Vytvoril ho Výrobno-vedecké združenie Androidnaja Technika. Dostal meno Fedor. Výkonný riaditeľ spoločnosti Evgenij Dudorov zároveň pre agentúru vtedy uviedol, že o pár rokov môže byť na ISS spustený potomok robota Fedora určeného na prácu vo vesmíre. Bude to akýsi „robot Leonov“ – obdobne ako s prvým človekom, ktorý odišiel do vesmíru – Alexejom Leonovom. Robot bude využívať technológie testované na robotovi „Fedor“.

Teledroid bude na rozdiel od Fedora vyzerať ako ľudské torzo bez nôh. Počíta sa s umiestnením robota na manipulátore.  Ten zabezpečí jeho pohyb medzi modulmi stanice. Robot bude fungovať v režime avatara, pričom bude kopírovať pohyby operátora v špeciálnom obleku umiestnenom na ISS alebo v kontrolnom stredisku misie. Robot bude schopný sám vykonávať niektoré typické operácie. Všetky fázy vývoja, ako už predtým informoval Dudorov, budú dokončené do roku 2025. Potom bude „rezidencia“ Teledroidu pod trupom vedecko-energetického modulu ISS.

„Cieľová práca spoločnosti Teledroid je primárne zameraná na vývoj technológií, vrátane umelej inteligencie,  vesmírnej robotiky potrebných na ďalší prieskum vesmíru a planét,“ uviedla štátna korporácia.

Štátnu korporáciu vedie Roskosmos vedie Dmitrij Olegovič Rogozin (1963). Je absolventom Fakulty žurnalistiky Moskovskej štátnej úniverzity M. V. Lomosova. Pôsobil v politike. Založil stranu Vlasť (Rodina). Pôsobil ako veľvyslanec Ruskej federácie pri NATO. Bol podpredsedom vlády Ruskej federácie pre obranný priemysel. Generálnym riaditeľom štátnej korporácie Roskosmos je od roku 2018. Dmitrij Olegovič Rogozin píše texty pre rockové skupiny.