Hranice rastu Donelly Meadows a spoluautorov z roku 1972. Analýza s podtitulom „Správa pre projekt Rímskeho klubu o ťažkostiach ľudstva“.

RÍM – Limits to Growth, štúdia vzorcov a dynamiky ľudskej prítomnosti na Zemi, poukázala na environmentálny a ekonomický kolaps v priebehu storočia, ak by pokračoval „business as possible“.

V roku 1972 zistenia knihy vyvolali celosvetovú polemiku o schopnosti Zeme odolávať neustálej ľudskej a ekonomickej expanzii. O viac ako 40 rokov neskôr, s viac ako 10 miliónmi predaných kópií v 28 jazykoch, táto „malá kniha so silnými myšlienkami“ pretrváva ako skúšobný kameň pre každého, kto sa snaží pochopiť zložité vzťahy, ktoré sú základom dnešných globálnych environmentálnych a ekonomických trendov.

Na oslavu 40. výročia knihy usporiadali Rímsky klub a Smithsonov inštitút  v roku 2012 vo Washingtone, DC sympózium Perspectives on Limits to Growth: Challenges to Building a Sustainable Planet.

O autoroch

Donella H. Meadows

Dr. Donella Meadows, hlavná autorka knihy Limits to Growth a jej aktualizácií, bola až do svojej smrti v roku 2001 profesorkou environmentálnych štúdií na Dartmouth College. Počas svojho funkčného obdobia inšpirovala stovky študentov vo svojich kurzoch o environmentálnych systémoch, etike a žurnalistike. , ale jej vplyv sa rozšíril ďaleko za hranice triedy. Vedkyňa, autorka, učiteľka a farmárka, ktorá sa zaviazala pomáhať spoločnosti vytvárať udržateľnú cestu, bola jednou z popredných svetových systémových analytikov a hlavnou autorkou knihy Limity rastu a jej 20- a 30-ročných aktualizácií. Dr. Meadows, členka MacArthura a Pew Scholar, je najznámejšia vďaka svojmu národne publikovanému stĺpčeku „The Global Citizen“ , ktorý bol nominovaný na Pulitzerovu cenu. Dr. Meadows bol tiež zakladateľom Inštitútu udržateľnosti a Cobb Hill Cohousing a spoluzakladateľom skupiny Balaton .

Na počesť jej odkazu ako členky fakulty a ako inšpiratívneho hlasu pre spoločenskú transformáciu daroval Inštitút udržateľnosti, teraz známy ako Donella Meadows Institute, jej dokumenty Dartmouthskej knižnici. Zbierka Donella Meadows je prístupná v knižnici špeciálnych zbierok Rauner po vyžiadaní MS-1152.

Dennis L. Meadows

Dr. Dennis Meadows je emeritným profesorom systémovej politiky na University of New Hampshire a prezidentom Laboratória pre interaktívne učenie. Víťaz Japonskej ceny za rok 2009 za „príspevky v oblasti transformácie smerom k trvalo udržateľnej spoločnosti v súlade s prírodou“, je spoluzakladateľom skupiny Balaton Group a bývalým prezidentom Medzinárodnej spoločnosti pre systémovú dynamiku a Medzinárodnej asociácie simulácií a hier. . Dr. Meadows bol v rokoch 1972 až 1988 profesorom na Tuck School of Business a Thayer School of Engineering na Dartmouth College.

Jørgen Randers

Dr. Jørgen Randers je profesorom klimatickej stratégie na Nórskej obchodnej škole. Pôsobil ako zástupca generálneho riaditeľa Svetového fondu na ochranu prírody a predseda Nórskej komisie pre nízke emisie skleníkových plynov. Dr. Randers je najnovšie autorom knihy 2052: Globálna prognóza na nasledujúcich štyridsať rokov .

William W. Behrens

Dr. William Behrens je spoluzakladateľom spoločnosti ReVision Energy , dodávateľa obnoviteľnej energie so sídlom v Maine a New Hampshire.