PCR test v Kazachstane stojí 8 eur a rúško pol centa

NUR SULTAN – Ceny služieb spojené s testovaním na COVID – 19 sú v Kazachstane niekoľko násobne nižšie ako na Slovensku.

Test PCR stojí v hlavnom meste Nur Sultan stojí v súkromnom testovacom zariadení v prepočte 8 eur. Obyčajné rúško stojí 25 tenge. Čo je pol centa. Vyplýva to z osobných poznatkov Finančných novín.

Počas výskytu COVID-19 v Kazachstane bol vstup do veľkých verejných miest možný vstup len so zaočkovaním, alebo s testom PCR.

Kazachstan, dlhý tvar Kazašská republika, je štát v strednej Ázii. Bývalá republika ZSSR, teraz člen Spoločesntva nezávoislých štátov. Hraničí s Uzbekistanom, Kirgizskom, Turkménskom, Ruskom a Čínou. V Kazachstane sa nachádza kozmodróm Bajkonur.

Patrí k najrozsiahlejším štátom na svete a je územne najväčším vnútrozemským štátom, ale väčšina územia je veľmi riedko osídlená. Hlavným mestom je od roku 1997 Nur-Sultan (do roku 2019 pod názvom Astana).

Kazachstan má najväčšiu ekonomiku v strednej Ázii a vytvára 60% HDP regiónu. Podľa Svetovej banky na rok 2019 je krajina na 42. mieste v poradí krajín, pokiaľ ide o HDP, na 72. mieste z hľadiska HDP na obyvateľa.

Kazachstan bol prvou bývalou sovietskou republikou, ktorá splatila dlh voči Medzinárodnému menovému fondu o 7 rokov skôr, ako bolo potrebné. Krajina sa umiestnila na treťom mieste za Čínou a Katarom medzi 25 najdynamickejšími ekonomikami v prvom desaťročí 21. storočia.