Univerzita v Utrechte: vedci syntetizovali protilátku

UTRECHT – V laboratórnych experimentoch vznikla protilátka známa ako 47D11 porazila nielen vírus, ktorý spôsobil COVID-19, ale aj jeho „bratranec“, vírus, ktorý spôsobuje akútny respiračný syndróm (SARS). Vyvinuli je nemeckí a holandskí vedci na pôde Univerzity v Utrechte.  Napísala o tom agentúta Bloomberg.

Vedci vytvorili monoklonálnu protilátku, ktorá môže v laboratóriu poraziť nový koronavírus COVID-19. Vedci to zverejnili v recenzovanom časopise Nature Communications.

Vedci dokázali syntetizovať experimentálnu protilátku, to znamená proteíny, ktoré sú podobné tým, ktoré produkujú ľudské imunitné bunky. Takéto protilátky rozpoznávajú konkrétne miesto patogénu a naň pôsobí.

Ako sa uvádza v štúdii, ktorú na univerzite v Utrechte uskutočnili holandskí a nemeckí vedci pod vedením profesora Berend-Jan Boscha, nový objav sa zatiaľ nemôže použiť na vývoj liekov, pretože protilátka sa musí najprv testovať na zvieratách a ľuďoch. V budúcnosti však vývoj môže zabrániť infekcii, alebo  liečiť infikovaný COVID-19, ako aj vyrovnať sa s chorobami spojenými s koronavírusom, alebo spôsobenými koronavírusom.