V Nemecku môže skrachovať každý deviaty obchod

BERLÍN –  – Podľa nemeckej Štátnej rozvojovej banky KfW v apríli 58 percent, alebo 2,2 milión,  malých a stredných podnikov znížilo svoj obrat asi o polovicu. Tieto spoločnosti tak stratili asi 75 miliárd eur.

Najviac postihnuté krízou boli Podniky v oblasti služieb. Zároveň približne 40 percent spoločností nezmenilo svoj obrat – najmä väčšie firmy v stavebníctve. Ak sa situácia do konca mája situácia nezmení, potom každý druhý malý a stredný podnik bude mať problémy so solventnosťou , hovoria odborníci KfW.

V maloobchode môže zablokovanie ekonomiky viesť k bankrotu každej deviatej spoločnosti, predpovedá nemecká maloobchodná asociácia (HDE). “Obávame sa, že asi 50 000 obchodov môže zbankrotovať, pretože nemajú dostatok peňazí na zaplatenie nájmu priestorov,” uviedol hovorca  HDE Stefan Genth.

Podľa neho za posledný mesiac, v ktorom nepotravinárske obchody nefungovali, stratili obrat asi 30 miliárd eur. Po zjemnení karantény od 20. apríla 2020 nedošlo v obchodoch k žiadnemu prílevu kupujúcich, a preto je podľa Genta obchodný obrat stále o stovky miliónov eur nižší ako pred pandémiou.